Много RAM, много нещо ...

Отговори
Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Много RAM, много нещо ...

Мнение от stoar08 » 19-05-2009 18:07

Покрай някои скорощни начинания се натъкнах на няколко истини за 32bit windows, най-важната от които е - няма практически начин 1 приложение да използва > 3 GB RAM (по принцип са 2, но има "врътки" без гаранция на производителя). До тук добре, но все по-често се натъкваме на машинки (най-вече сървъри) с > 3GB общ RAM, и малко неща за правене (най-вече firebird).

Да, има Firebird Classic, но към момента той е трудно приложим за Aton (изискванията към количеството RAM скачат около 6 пъти ...).

Ако някой го интересува врътката за 3GB - ще я опиша, заедно с прилежащия инструмент(вече 2-3 седмици използвам firebird 2.1.2 с модификация и нямам оплаквания), но основното ми питане е - обмисля ли се поддръжка на 64bit Firebird?
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

rad
Мнения: 663
Регистриран: 12-11-2004 10:48
Име: инж. Рад Площаков
Местоположение: Варна, България
Контакти:

Re: Много RAM, много нещо ...

Мнение от rad » 20-05-2009 08:03

Пиши, де , щото аз като един тъп инженер с класическо образувание си мисля, че с 32битова шина наистина няма как да адресираш повече от 3ГБ паме. Плозването на оперативната памет е ключово са бързодействието на всепонарастващите ни бази. Така, че -пиши.
Изображение

Потребителски аватар
aylov
Мнения: 86
Регистриран: 10-10-2007 15:27
Име: Иван Айлов
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Много RAM, много нещо ...

Мнение от aylov » 20-05-2009 08:14

Предполагам няма проблем на 64 битов Windows да пуснеш 32 битов Firebird.
А за 64 бит Firebird мисля само udf-ите трябва да се прекомпилират.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Много RAM, много нещо ...

Мнение от stoar08 » 20-05-2009 10:22

Google познава laatidosetup.exe. С него се добавя "largeaddressaware" параметър в хедъра на изпълнимия файл. За firebird работи (има някои програми, който се хешират при стартиране и няма да тръгнат след модификация).
В boot.ini се добавя /3GB параметър ;) За >3GB - нищо не съм казал, но според google е реалистично да постигнеш използваемост до 2.9. Става дума за заводското ограничение от 2 GB, което е набито в windows без основателна причина ("640kb би следвало да са достатъчни на всички ...")
Повечето приложения заобикалят проблема с пускане на няколко паралелни процеса (win 2k3 server с PAE, може да адресира до 64GB RAM в 32 битов режим). Ако го използваме за Aton, с тези 6 паралелни връзки, не съм сигурен какво точно ще се случи. На теория Firebird Classic може да се вмести в модела и да ползва практически неограничени ресурси рам и процесор (Superserver ще придобие SMP до няколко месеца ...), но на практика според мен не е приложим ...


А за udf и аз така предполагам, въпроса е най-малкото този конкретен UDF фирмена тайна ли е или е нещо OpenSource? Нямам против и аз да си го компилирам за 64 bit (ще си намеря тестова машина за проверка).
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Отговори