Преди да съм започнал - хората с touchscreen да прочетат какво е Connected Standby и да знаят, че си пия кафето силно и чисто:)
За любопитните, започваме от начало

Какво се вижда от кутията?
Изпълнението на Intel идва с Windows 10, което (на теория) спестява времето за upgrade. До практиката ще стигнем след малко. Съществен момент е заводския адаптер, който е 5v (Lenovo са го решили с 5.2), което по мои наблюдения е малко и под товар се сгъва по-лесно. Веднага се вижда втория отвор за охлаждане, зад който има вентилатор. Lenovo не са му направили 'прозорец', но до тук ефекта е само леко по-силно виене.
Какво се вижда след палене?
Intel са извели явно бутоните за достъп до BIOS, в който се намира и Power Management-а на процесора (в контролния панел на windows е заключен). BIOS много усложливо си казва колко душа ще остане на USB в съответния режим.
И 2те бройки работят спокойно без secure boot, като Intel официално поддържа Ubuntu като настройка. Извън това и двете играчки са доста постни от към опции.
След като заредят Windows, живота става по-интересен - Intel не са си обновили Image до 1511 и ми отне (буквално) 1 седмица да го 'насадя'. Няма место за нормална процедура, инсталацията на чисто забива на поразия ... в крайна сметка изисква достатъчно псуване за да си ползвам следващи бройки и без въпросния upgrade. Като бонус тук е McAfee Antivirus Plus. Lenovo скочи от 8.1 на 10 прекалено лесно за да е истина.
С USB и 2те играчки са зле. Някой в Intel трябва да бъде разпънат на кръст (вероятно от финансовия отдел, щото трябва всяко тримесечие ръст...)
Защо някой трябва да бъде бит продължително с тъп и твърд обект?
Пускам аз в офиса(първо Lenovo) - заби 1-2 пъти първия ден. Добре, моя KVM и с настолни машини не се обича. Хакнах нормална мишка и два дни кръжах около гадинката - работи.
От момента в който я сложих на обекта, 1 път изкара ~ 12 часа (вечер + сутрин, загасена след отчет). През останалото време забива след 10-90 минути според фазата на луната.
С много (ама много) псуване достигнах до дискусия от 2015 за linux (но намерих и на win10 достатъчно примери в нея), която продължава и в момента и от която става ясно:
1 Има бъг в единия тактов генератор. Това не знам дали грее windows, но на linux >= 3.16 иска параметър (явно преди това са прости и 'не поддържат' тая серия процесори)
2 Има бъг в C-States. Ако машинката се остави да бездейства, рано или късно *ще* забие.
3 Води се софтуерен дефект, но проблеми има с практически всички производители при разнообразни комбинации. Може би работи под win8, а може и никой заинтересован да не е стигнал до същата тема. Най-стабилните карат до към 2 седмици non-stop. Доста трудно е да се постигне забиването нарочно.
4 Видеото има отношение. На FullHD забива видимо по-често от 1280x1024. Един от най-реботещите начини да се симулира проблема е няколко копия от GL Gears.
5 Явно при някои производители на хардуер, с някои OS положението е или оправено или забива достатъчно рядко за да не пречи на редовия потребител. Разбира се с тестове в кой случай се намирате.
Какво не работи?
1 "Всичко на max" от контрол панел. Не помага особено
2 "Всичко балансирано". От контрол панел - помага, но не може да изкара цял работен ден
3 HDMI->DVI преходник. Много се зарадвах като изкара цяла вечер в офиса, но уви - на обекта пак почна да умира
4 Драйвери. Не че има много, но не помагат
5 BIOS. И на 2те играчки съм сменил. Lenovo се замисляше периодично, което се оправи. Но и 2те забиват
6 USB Hub със собствено захранване. Абсолютно никакво отношение при 1 устройство (мишка/touchscreen/клавиатура)
Вероятно тук е момента да отбележа, че изпълнението на Intel е забивало 3 пъти за същия период от дни (при същите условия, много внимавах да тествам точно и със същия USB кабел), но и това не го имам за работещо. Просто малко по-малко позорно.
Какво помага?
След като се отказах и вече се чудех къде точно трябва да си пъхна бройките, с които не мога да се снимам, случайно попаднах (ама много случайно, след много директно търсене не се надявах да го намеря) на специален ключ в registry, след който опцията за C-States става видима. Изключих я вчера и днес не съм ходил до обекта. Все още ме е страх да го обявя за решение, понеже процесора започва да работи трайно на максимална честота (1.55 за Intel, 2.15 за Lenovo според Task Manager ... неведоми са пътищата) и е напълно реално да започне да прегрява.
Съществена част от проблема идва от към видео-то, което не е чак толкова различно от процесора. За там балансирания режим е използваем, но по-долу започва да лагва дразнещо на Full HD. "Сложи новия драйвер и забравяш" е хубава мечта, но ще ви разочаровам.
Забавен 'бонус' - миналата седмица имаше Поликомп академия и имах щастието да си говоря с тях. Хората бяха услужливи (все пак търговци), но "Тия не ги обичаме щото не са бизнес продукт". Бизнес аналог няма (питах), понеже е извънредно нишово и ме пратиха за Tiny/All-in-1. Съвета беше 'говори със сервиза', но с тях знам точно какво ще се случи(в най-най-най-най добрия случай ще ми преналеят тези до 8.1 или ще ми ги сменят с нови с 8.1) и нямам такова намерение.