Събирам мнения за отворения хардуер

Дали ще е достатъчна толкова RAM за станция? Ех, този 132 колонен текстов режим! И още...
Отговори
Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от stoar08 » 26-10-2012 17:07

Преди малко забелязах http://cubieboard.org/ някъде в безкрайния си поток от глупости за деня. Разгледах малко и реших да си викна една бройка, която може и да дойде до нова година.
Играл съм си с http://www.raspberrypi.org/, което за цената си също е много симпатично, но малко ми пречи липсата на собствен storage (И откровено казано - работеше бавничко).
Подобно устройство може да е много неща - мултимедия, сторидж, работна станция.
Мен лично ми е най-интересн последния момент. Ако е произведено добре, това чудо е подходящо за огромно количество от слабо-натоварени работни места, които извършват някакъв скромен набор от дейности (маркиране в ресторант/'магазинчета' с touchscreen;монитор поръчки;т.н.). Може да му се закачи една голяма sd карта и да прави архиви на нея и куп други неща, за които не съм се сетил.

Интересно ми е да чуя странично мнение по въпроса - има ли потенциален интерес към подобни идеи или да си играя самичък като дойде?:)
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Потребителски аватар
paligire
Мнения: 459
Регистриран: 08-11-2004 11:19
Име: Nikola Paligorov
Никола Палигоров
Местоположение: Sofia

Re: Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от paligire » 29-10-2012 14:19

Би било чудесно! Ако това заработи по нашите обекти (маркиране,поръчки...).Но дали е дурако устойчиво и бързо подменяно.

morphieus
Мнения: 1346
Регистриран: 08-11-2004 16:57
Име: Слав Димитров
Местоположение: Ловеч
Контакти:

Re: Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от morphieus » 29-10-2012 17:01

1. Къде ще се инсталира операционната система? (SD, NAND)
2. Каква ще бъде тя?
3. Варианти за поддръжка? (време за доставки, съвместимости по хардуерните версии..?)
4. СОМ портове ? (везна и фискално)
Изображение

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от stoar08 » 29-10-2012 17:19

morphieus написа:1. Къде ще се инсталира операционната система? (SD, NAND)
2. Каква ще бъде тя?
3. Варианти за поддръжка? (време за доставки, съвместимости по хардуерните версии..?)
4. СОМ портове ? (везна и фискално)
1. Конкретното устройство има NAND. Аз лично бих сложил софтуера на него (sd се подважда), но това е въпрос на желание. На SD би могъл да е сложен ОС с инсталирани модули и да се сменя версия чрез нова карта.
2. Официално са обещали Ubuntu/Android 4.0. И за 2те софтуера е мой проблем и е въпрос по-скоро на ентусиазъм
3. Със сроковете е ... сложно, но при по-широка употреба може да се поръчат резервни бройки да седят - инвестицията е сравнително малка на фона на PC+Windows. Хардуерните варианти не те греят особено, понеже всичко е в 1 чип и операционната система се очаква да обира луфта. Понятието 'отворен хардуер' ще рече, че са публикувани официално спецификациите и е напълно реално да се произведат локално, ако е оправдано финансово.
4. Не ти трябват. Linux kernel не е писан от Microsoft и спокойно управлява виртуалните USB->RS232 без да трябват 1 купчина драйвери и да умират час по час и т.н. В най-лошия случай е въпрос на 1 ред да се 'стабилизират' по адрес на шината, но софтуера би могъл да проверява кое къде е и да не го грее.
paligire написа:Би било чудесно! Ако това заработи по нашите обекти (маркиране,поръчки...).Но дали е дурако устойчиво и бързо подменяно.
Няма движещи се части и харчи пиково 10W - ако не отпои чип, е вечно. Подмяната ти е еквивалентна на преместване на SIM карта в телефон (+ бутон експорт/импорт на евентуална конфигурация, която е специфична за терминала).

Като цяло не съм изоставил Android проекта и мисля да има най-малкото работещ PocketSale като ми дойде платчицата. Ако ми хареса как мърда, може да направим 1 племенен съвет и да се мисли по-конкретно по нещата :)
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Потребителски аватар
aylov
Мнения: 86
Регистриран: 10-10-2007 15:27
Име: Иван Айлов
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от aylov » 30-10-2012 13:22

Таблет със същото CPU и капацитевен екран, памет и батерия струва 70-80$. А колегата Данчо си му е подкарал Убунту на подобен.

Sun1
Мнения: 21
Регистриран: 25-11-2011 14:32
Име: Yordan Yanakiev

Re: Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от Sun1 » 30-10-2012 13:27

Таблета ми е A10 базиран, 1 GB DDR3 ( колко е DDR3 е друг въпрос ), 4 GB Nand.

Имам дистрибуция с работещо Ubunto 10.4 за него, дето съм го доправил където - каквото мога.
Вързва се без проблем с безжична мишка и клавиатура, но проблеми при A10 с Mali 400 се оказва HDMI-то , което не може да качи повече от 1024х600. ( поне не съм успял аз ).
Има съществени разлики на места, и не всичко върви спрямо очакваното.
Рядко се и компилират модули които да идват, когато ти трябват... Та - наистина ентусиазъм трябва.

По отношение на скоростта :

Таблета бутва за около 2-3 минути.
Текстов редактор го отварям около 10 секунди.
Графичен редактор го зареждам за към минута.

това се резултати при оптимизирана дистрибуция с доста процеси вън от играта.

Общото ми заключение е че въпреки добре изглеждащият на първо четене хардуер - за сериозна работа не може да става дума.

Компромисно решение е да се създаде Windows 2010 - Windows 2012 Server, като всички такива клиенти са Thin клиенти ползващи Remote Desktop. ( като и там има различни проблеми, които трябва да изтестваме и вземем на предвид ).
При тази ситуация с thin клиентите малко по-особена се случва мрежата с устройствата тъй като практически трябва да са закачени за сървъра а не за самото устройство ( то ще има вързан само монитор ( може и тъч скриин ), клавиатура и мишка ). освен ако не се разпише протокол и сървис за Client-Server принтиране в обратна посока ( което ще е интересна за реализация сложност ).

PS : по отношение на скоростта - реда на текущите процесори е :
A13 ( dual core CPU - 1 GHz / single core VGA ) - -10%
A10 ( dual core CPU - 1.2 GHz / dual core VGA ) - 0%
Tegra 3L ( quad core CPU - 1.4 GHz / 12 core VGA ) - +15%
RK3066 ( dual core CPU - 1.6 GHz / quad core VGA ) - +30%

Според мен е добре да се изчакат новите SoC процесори на Intеl и AMD ( които малко се забавиха ) и те горе-долу ще се държат като текущите едноядрени на 2GHz Celeron-и.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от stoar08 » 30-10-2012 16:29

Хммм ... принципно Ubuntu на мен никак не ми влиза в идеите за оптимизирана дистрибуция, но истината е, че това чудо преди да го пипна не мога да обещая какво може да се случи с него.
Варианта за Win Server тотално го отписвам, понеже най-дълбоката цел на начинанието е да се разведем някой хубав ден с Microsoft. Ако решението ще е зависимо от тях - и в момента има достатъчно количество PC на пазара (пък били те и втора ръка и с консумация 100-200W)
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

boris
Мнения: 522
Регистриран: 24-07-2009 17:21

Re: Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от boris » 30-10-2012 17:19

Тънките, клиенти имат проблем с разпознаването на кома, т.е. всички работят с кома на хост машината. За работни станции не стават. А и ако ще са thin клиент, защо да не е направен на linux, така ще се избегнат парите за 2008,2010 и т.н, както и закопуването на харддискове.
Споделете, ако не съм прав.
Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Sun1
Мнения: 21
Регистриран: 25-11-2011 14:32
Име: Yordan Yanakiev

Re: Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от Sun1 » 31-10-2012 04:08

Трудно на този етап може да се отдръпнем от Microsoft, колкото и да ми се е искало.
Все има нещо недоправено по другите неща :

От гледна точка на цената на създаване на един продукт - най-евтино е под Windows, почти 4 пъти по-скупо до Linux, до 12 пъти по-скъпо под Android, и до 30 пъти по-скуъпо пълен крос-платформ.

От гледна точка на изчистването на една грешка и/или вмъкването на системно зависима функциа и/или устройство - под Windows е най-бързо, под Linux - поне 3 до 10 пъти по-бавно, под Android за сега е само в добрите помисли на Google подобни неща.

От гледна точка на стабилноста - трудно някой би ме убедил че има нещо по-стабилно от Windows за клиентски продукти. Нещата са известни, подводните камъни се местят лесно дори и от не добре обучени гмурци ;)

От гледна точка на подръжката - Цената на разработчиците скача двойно, а на подръката тройно. Тъй като грешните стъпки под Linux и Android обикновено са и фатални или поне завършващи грозно - знанията на подръжката трябва да е много над начално ниво, което определя и по-висока цена.

От гледна точка на клиента - Създаването на продукт под Linux рядко би се приело добре от клиенти, които ползват компютрите си и за нещо друго, или водят комплекс от бизнес приложения. За Android - по-дружелюбен, но все още са в сила предните проблеми.

Всички тези проблеми проблеми костват наистина много ресурси, и крайния резултат е в пъти по-скъп отколкото ако е ползван Windows.

За жалост Android-ите за сега са само едни шарени играчки, а Linux-ите доста недодялани и зле подържани от към драйвери, библиотеки и съвместимост.

Предполагам нещата ще се поизчистят около следващата години около Android и може би ще видим и подръжка на повече устройства.

За сега - по чисто мои виждания под Linux и Android не може да се сътвори нещо голямо.
За прости програмки по 30-40 формички с прости контроли - става, за повече - предполагам по-нататък в развитието на тези две платформи. Обаче като опрем до "искам да работят една камара различни периферии" - там е гадост вече. А само маркиране ако е - може да се напише и на Java или Mono... Аз даже написах напълно функционираща напълна крос платформена ( Windows/Linux/Android/TV/BlackBerry/iOS история - но само маркира с баркод четец .. за принтиране неможе тъй лесно :D

mitaka
Мнения: 239
Регистриран: 12-11-2004 18:10
Име: Димитър Щерев
Местоположение: Пловдив

Re: Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от mitaka » 05-11-2012 15:59

оо, за тънки клиенти са супер.........ако поддържат бут през лан(никъде не намерих в описанието)
Изображение

Daniel
Мнения: 2
Регистриран: 04-07-2013 07:23
Име: Даниел Петров

Re: Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от Daniel » 05-07-2013 07:06

Здравейте, темата е старичка, но и аз се заглеждах по тези устройства, има ги много и с различни функционалности. Като цяло доста често се получава проблем с прегряването и лошото охлаждане, само не схванах защо на някои от тези устройства има охладители на процесора по голями от самото дъно, при положение, че същите компоненти са завряни в телефон, който даже е херметизиран, както и да е, от всички устройства които прегледах най добре като опции ми се стори едно нашенско творение - Olimex - https://www.olimex.com идеята е, че поне доставката ще е безпроблемна. Всичко е опен сорс и при желание може да се допише какво ли не.

Остана някой да си е играл с него защото аз не можах да стигна до свобондо време. Доколкото гледах има и варианти с ком порт.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от stoar08 » 05-07-2013 11:49

Знам и за Olimex. Честно казано ми изглеждат солени, за това което предлагат (изключение може и правят моделите с rs232/часовник, но и там не съм сигурен).
Другия проблем с тях ми е поддръжката ... кат си купя нещо от китай - има поне 5 готови image-а с различни дистрибуции, готови за ползване. С нашенските не знам дали няма да опра до преоткриване на топлата вода ...
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Daniel
Мнения: 2
Регистриран: 04-07-2013 07:23
Име: Даниел Петров

Re: Събирам мнения за отворения хардуер

Мнение от Daniel » 10-07-2013 13:25

С нашенските не знам дали няма да опра до преоткриване на топлата вода ...
Според мен е възможно да се наложи с каквото и да е устройство, при мен се е налагало с телефон. Не съм ги пробвал и мнението ми на дали ще е от най меродавните, но от приятели съм чувал за проблеми с прегряване на повечето китайски. Не съм им гледал сорса на нашите но на дали са писали нещо, по скоро само са добавили драйвери - възможно е и някой дтуг пач или хак да са вкарали.

Отговори