Wireless мрежи, оптични мрежи.

Дали ще е достатъчна толкова RAM за станция? Ех, този 132 колонен текстов режим! И още...
Отговори
marry
Мнения: 4
Регистриран: 30-04-2008 07:55

Wireless мрежи, оптични мрежи.

Мнение от marry » 02-05-2008 13:22

Някой мож ли да ми каже къде мога да си намеря повече информация за Wireless мрежи, изграждане на оптична мрежа...??? Тази област не ми е много позната, а ми се налага да се запозная по обстойно. Предварително Ви благодаря. :oops:

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Wireless мрежи, оптични мрежи.

Мнение от stoar08 » 02-05-2008 15:45

Какво по-точно те интересува? Документация в нета има много ... но ме съмнява да си в достатъчно тежко положение, че да си струва да я четеш наред ...
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

marry
Мнения: 4
Регистриран: 30-04-2008 07:55

Re: Wireless мрежи, оптични мрежи.

Мнение от marry » 02-05-2008 17:45

Интересува ме начина на изграждане на оптична мрежа и създаване на Wireless мрежа.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Wireless мрежи, оптични мрежи.

Мнение от stoar08 » 02-05-2008 18:00

За оптична се купува "media convertor" или switch, на който можеш да сложиш SFP модул. Цялото нещо е за single или multy mode оптика, като втората е по-евтина от към кабел и оборудване, но позволява по-къси разстояния (от порядъка на 100-150м, бих могъл да проверя с точност).
Ако те интересува по-конкретно мога да дам цени на оборудване и кабел.


За безжична ти трябва access point (или bridge, като в повечето случаи разликата е точно 1 радио бутон в софтуера) и антена, като според това какво ти е устройството ти трябва и преходниче от него към антената.
Ако надежността е крайно съществена не ти препоръчвам да правиш мрежа без пряка видимост. Практически до към 1 km мисля, че 20Mbit не звучат алчно. Ако си в градски условия - по-добре да работиш на 5GHz, което излиза малко по-скъпо, но в натоварен ефир си струва разликата.
И за това мога да дам доста цени на оборудване ;)

Дай по-конкретна информация за обстановката ("техническо задание") : за какво ще се ползва мрежата, къде ще бъде, има ли как да се прокара кабел, има ли пряка видимост и т.н.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

marry
Мнения: 4
Регистриран: 30-04-2008 07:55

Re: Wireless мрежи, оптични мрежи.

Мнение от marry » 08-05-2008 14:42

Благодаря за информацията.
Мрежата ще се намира в планински район. Не навсякъде има пряка видимост. Където може ще се копае да се прекарат кабели, а където не - безжична.
Разглеждам някакви възможности за WiMAX. За нормалното функциониране на устройства ще ми е нужно 100Mbps, макар че те могат да работят и на 10Mbps. Ще се предава информация в реално време, данни, видеонаблюдение и т.н. Потока ще е доста голям и надеждността е от голямо значение.

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Re: Wireless мрежи, оптични мрежи.

Мнение от kondev » 08-05-2008 16:48

Успех в начинанието! :)

Остава да се надяваме в тази натоварена мрежа да работят и модули на ЪнриълСофт ;)
Преструвай се на умен - мълчи по-често!

Отговори