(Без)жични мрежови устройства NETGEAR

Дали ще е достатъчна толкова RAM за станция? Ех, този 132 колонен текстов режим! И още...
Отговори
Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

(Без)жични мрежови устройства NETGEAR

Мнение от stoar08 » 16-10-2006 09:37

Първо малко offtopic
Помня как понахвалих Linsys wap54g и обещах да пиша впечатления, но те са... с 2 думи - недостатъчно добри.Когато преди около година пуснах 2 такива на трасе 500-600 метра скоростта беше 20-25Mbit, което по принцип не е лош резултат ...В събота обаче същите устойства не можах да дигна над 4-8 Mbit по никакъв начин (явно остаряват :) ).

Та сега по темата.
На конкретното трасе сложих WG102 в point-to-point bridge режим, което ми осигури 22.5-23 Mbit (тестовете са правени с 700MB .avi файл), което на теория не е повече, но на практика прави по-стабилна връзка и по-висока средна скорост. Мрежата е с 128bit WEP, който преди това не бях пуснал, което също ми направи добро впечатление. Надявам се да не повторят номера, който ми спретна Linksys, но теглото (не се шегувам), софтуера и външния вид говорят за по-професионално отношение по проблема.

Като по-обща информация мога да кажа, според това което съм тествал :
WG102 ProSafe се конфигурира по HTTPS.
- Има Turbo G (108 Mbit като над 26 не съм постигал и в стая, но пък на сравнително сериозни растояния връзката почти не се забавя)
- контрол на мощността (от 0 до 100 mW)
- автоматичен контрол на канал/мощност при повече от 1 AP в обсег.
- Radius сървър, който не съм пробвал поради липсата на необходимост.
- MAC филтър до 256 реда.
- Възможност да препраща *:80 tcp на даден адрес
- Пoддържа свързване на клиенти докато е в bridge режим (но се губят всички "бягащи" екстри и повечето видове криптиране )
- до 152 bit WEP
В чист ефир (извън града) на 1.5 км с 2 такива устройсва и 1 24dB насочена антена (другото устройство беше със стандартната заводска 5 dB) постигнах 16 Mbit които за неукрепена антена (на капака на автомобил, с колега за стойка и доста вятър:) ) бяха доста стабилни (под 13 не падаха).
Скоростта вече споменах. Устройството е в компактна метална кутиика.
WG602 е нормално AP с мощност 100mW и много видове криптиране. Липсват ProSafe екстрите и контрола на мощността, но пък работи доста прилично и има режим клиент (wg102 няма), както и стандартния MAC филтър.По кутииката личи, че е пригодено основно за домашни цели, но вече няколко седмици "виси" на 1 покрив като клиент и нямам забележки.
G картите по USB също работят доста добре. Софтуера им е много приличен и лесен за употреба, като предлага практически всичко, което може да трябва за 1 такава карта.
Добрия стар интернет твърди, че съществува устойство, което още не съм пробвал (WG302), което реално е 2x WG102 под 1 покрив, но 2-те антени са си 2 отделни канала, които могат да работят на съвсем различни канали (мисля съвсем отделни мрежи като цяло).
Switch-овете също са много прилични и за сега само те и Dlink не са забивали на 1 познат интернет доставчик (ползва в общи линии всичко от класа на canyon, но ги сменя по малко).
Netgear прави и други интересни продукти, като WGx02 имат вариант на рутер, а съществува и 802 RangeMAX серията с няколко антени за оптимално покритие.
Теоритично се произвеждат и PowerLine ethernet адаптери по стандартите HomePlug 14/85 Mbit, но при огромното ми желание нямам реален обект, на който да ги пробвам какво могат.
Вносител - http://www.solytron.bg (ако някой го интересува, но няма връзки с дилъри да пише тук или на intelrullz@data.bg ).

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 27-03-2007 17:37

Оказа се, че рутерчето (W**614) се справя успешно с TTL=1 , като просто рутира и пакети с TTL=0 . Не е най-грациозния начин, но за безжичен рутер за <= 150 лв. с ДДС мисля, че не е лошо. Особено при нечовешката пробивност, която има "това животно".
Косур е несменяемата антенка, но със заводската си предава не по-лошо от WG602 с 5 dB антенка (заводската се води 2).

Отговори