За пореден път въпрос към излишъците

Модератори: detelin, mIRCata

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

За пореден път въпрос към излишъците

Мнение от stoar08 » 17-10-2012 17:42

Понеже този проблем съм го поставял поне 3 пъти (Tekla/AtonSync/AtonS ... и може би 1 за PocketShop, но там не очаквам да се случи) и всеки път съм с хипотетична ситуация - реших да питам пак, този път с реален пример.
Склада в ресторант се води мърляво (поне при мен, още не съм видял ресторант, в който знаят защо имат склад). Звънят ми преди 15 минути "ама не мога да разнеса всички отчети". От въпросните отчети, проблемния отчет е за дата 03.10.2012 и гърми с непозволен излишък.
Оказва се, че на дата 08.10.2012 някой е изписал "служебно" 300 гр маслини, които при опит за разнасяне гърмят.

На кратко въпроса ми е - този случай ще го обработваме ли някога (и как)? Към момента единственото ми решение е да ида и да затрия напълно валидно и нормално изписване и евентуално да го направя пак с друга дата, което не ми звучи коректно.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

rad
Мнения: 663
Регистриран: 12-11-2004 10:48
Име: инж. Рад Площаков
Местоположение: Варна, България
Контакти:

Re: За пореден път въпрос към излишъците

Мнение от rad » 18-10-2012 07:30

За сега аз го решавам така:
1. Обяснявам на водещия Атон-Сторето - ако искаш да изпишеш(бракуваш) нещо - то трябва да го имаш не само физически, но и да го имаш "по компютър". Ако не си сигурен че го имаш, за да нямаш дертове прави както ти казвам в т. 2 и т. 3
2. При работа със склада спазвай хронологията- първо достаките, после разнасяш отчетите, накрая изписвш и бракуваш, като на всичко слагаш коректни дати на операциите.
3.Доставка можеш да забавиш и внесеш по-късно, но ИЗПИСВАШ И БРАКУВАШ ВИНАГИ СЛЕД КАТО СИ ПРИКЛЮЧИЛ С ДРУГИТЕ ОПЕРАЦИИ. Ако имаш възражения- направи си точни рецептите и следи стриктно за спазването им(и клиента и ние знаем, че това е практически невъзможно), така, че или работиш така без проблеми, или ми плащаш да идвам, да ти "кърпя" грешките!
:?
Изображение

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: За пореден път въпрос към излишъците

Мнение от stoar08 » 18-10-2012 08:20

1. Си го знаем (макарче пренареждането обърква някои хора, като цяло - свикват)
2. Хронологията имаше огромно значение при Store и там съм съгласен. Aton(S) е лишил много хора от сън за да няма същия проблем.
По-лошото е, че е напълно реално да си изостанал 2-3 дена с отчетите, но да изхвърлиш мухлясало сирене (например) и не ми звучи сериозно да им кажа 'запиши си на листче докато си разнесеш'. Ако подобно нещо се случи в магазин, който не е имал вчера интернет - там пък е тотално неприложимо (случвало ми се е и се оправям на импровизация)
3. В крайна сметка, излишъци се получават дори и при идеална отчетност - отчета гърми еднакво с 0.0001кг и с 10кг :).

Съгласен съм, че 'ми мързи ме'/'нямам време' не е софтуерен проблем, но не е лошо да му изобретим кръпка, която не иска неотложни груби намеси.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

rad
Мнения: 663
Регистриран: 12-11-2004 10:48
Име: инж. Рад Площаков
Местоположение: Варна, България
Контакти:

Re: За пореден път въпрос към излишъците

Мнение от rad » 18-10-2012 11:30

Пак не ме разбра! :(
Оставям на страна, че за да
stoar08 написа: но да изхвърлиш мухлясало сирене (например) и не ми звучи сериозно да им кажа 'запиши си на листче докато си разнесеш'.
е абсолютнонедопустим начин на работа от счетоводна(законова) гледна точка. От гледна точка на собственика също не е много ОК персонала да казва, че е изхвърлил нещо просто така... без документ, без нищо

Гърми там където е недопустимо да изпишеш без да имаш, но там където е естествено да имаш излишъци(при разнасяне на отчети) - не гърми, просто ги отразява. 8-)
Изображение

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: За пореден път въпрос към излишъците

Мнение от stoar08 » 18-10-2012 12:46

Разбрах те, но!
Възможно е сиренето вчера да е свършило ('счетоводно'), пък аз днес да имам 50 грама за изхвърляне - не се случва често, но се случва като ситуация.

Отивам днес, извъхрлям го и трябва да го отразя - ако отчета от вчера е разнесен, просто няма да ме пусне (и не знам как ще го отразя, но ще имам разнесен отчет).
Ако не съм разнесъл отчета, бракувам тия 50 грама и този отчет никога вече не може да бъде разнесен (и опирам до триене на изписване).

Голяма част от проблема е, че е напълно реално на плика да пише '1 кг сирене' пък то да е 1.010, което няма как да го хванеш, ако доставяш по документ и се натрупва като разлика (пък не всички си мерят пакетираната стока колко е всъщност).
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Потребителски аватар
invisible
Мнения: 587
Регистриран: 05-11-2004 22:16
Име: Антон Узунов
Местоположение: Велинград

Re: За пореден път въпрос към излишъците

Мнение от invisible » 18-10-2012 14:10

За мен решението е ако се опиташ да направиш изписване, бракуване или някаква друга простотия трябва да има и проверка при записа а именно: ако има неразнесени отчети за задна дата да не допуска запис и да излезе съобщение, което да казва, че не можеш да правиш нещо с днешна дата при условие, че имаш незавършени операции със по-стара дата.
Изображение
Изображение

Отговори