AtonPos <>= Tekla ?

Модератори: detelin, mIRCata

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

AtonPos <>= Tekla ?

Мнение от stoar08 » 19-08-2009 09:45

Много се чудех как точно да поставя въпроса (по природа съм удивително тактичен и обикновено не ме разбират правилно), но реших да не овъртам и да си питам в прав текст.
Наличието на AtonPos означава ли, че Tekla преминава из архивите?
Ако да - кога ще се появи офлайн режим на работа (критично важен ми е ...). Бих могъл да позадържа още известно време (за момента обектът ми работи нормално).
Ако не - Темата ми звучи като подходящо место за изясняване на бъдещето (какво има, но не е добре; какво няма, а трябва да има; какво не се знае дали може/трябва да го има и т.н.).

Разчитам на обективно мнение от всички :) Просто предвид новият вид на Aton2 (конкретно логическото структуриране на базата) трябва да направя едни корекции, преди да е станало трагично положението, а честно казано - ако ще бъде за 1 месец работа ... не съм убеден, че е оправдано :)

ПС В директория Samokov на unrealsoft.net до около 5 минути ще има архив с актуална и работеща база + tekla.exe към нея (все пак "око да види, ръка да пипне" :) ). Паролата е стандартната ...
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

airking
Мнения: 422
Регистриран: 10-11-2004 21:01
Име: Иван Иванов

Re: AtonPos <>= Tekla ?

Мнение от airking » 19-08-2009 10:36

Май аз ще съм първия с коментарите тука ама ... :D
Та значи искам да кажа че нието едното още на този етап знам как работи нито другото. Кое е по стабилно, кое е по здраво и т.н. Така че мога да говоря само визуално. Тъй като аз съм естет и държа много и ценя хубавите и красивите неща, за мен Атон Пос-а изглежда доста добре на такъв начален етап в който е. Изглежда ми подреден, олеснен за бърза работа. Тъй като знам много хора ще кажат че е важна здравината на работа това е факт и аз не го оборвам и съм съгласен със това, но за мен също трябва да е красиво и функционално и да грабва окото на човек. Винаги съм казвал и съм държал тезата че има нужда и че трябва да се направи едно красиво лице на продукта ни и като го погледне човек да му грабва окото, та виждам че това взема да става факт за който много се радвам. Относно Текла нищо не мога да кажа защото не съм е използвал но както казах тука ще си искажа мнението чисто визуално, а то е че текла просто е копие на досегашния прозорец за продажби но в по шарен режим, което го има и до сега в тъч скрийн режим на досегашния Атон. Както казах че говоря НЕ технически тука за нещата, като олекотена версия на прозорец продажби, здравина на работа, оффлине режим и т.н. не ме разбираите погрешно говоря чисто визуално и функционално от погледа на клиента и персонала които ще работи с програмата за продажба на каса, а имено това ми харесва на Атон Поса че всичко нужно е изкарано на четливи бутони, с които е много лесно да обесниш на продавача какво правят а не да трябва да запомнят 1000 клавишни комбинации за сложно или просто плащане, както и прозореца изглежда доста добре(въпреки че мога да предложа това онова още :D) и така...
Надяваме се че съвсем скоро ще го сложа при клиенти и ще го погледна и от към техническата част.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: AtonPos <>= Tekla ?

Мнение от stoar08 » 19-08-2009 11:32

За визуалното си прав - Текла започна с идеята да стане Aton, който работи със скоростта на Shop. Едно от сновните неща, докато я разработвах беше да се запази начина на работа (който поне според мен е уникален за републиката и е доста удобен). Дали е добър или не е друга тема, по която би могло да се коментира. Старал съм се да няма абсолютно нищо излишно и "пипането" на компютъра да е възможно най-малко (имам продавачки, които пишат по-бързо от мен, а вероятно и от половината програмисти в страната ...), всеки излишен бутон внася ... интересни ефекти :)


ПС Имам силното желание да правя performance тестове на Tekla vs AtonPos, но ми трябва база, на която да може да се усети (>1 ценова листа, или >30к баркода, или и 2те ...), понеже при мен примерната база върши повечето неща за микросекунди, и е трудно да се даде обективно мнение кое е по-бързо ...
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

morphieus
Мнения: 1346
Регистриран: 08-11-2004 16:57
Име: Слав Димитров
Местоположение: Ловеч
Контакти:

Re: AtonPos <>= Tekla ?

Мнение от morphieus » 19-08-2009 13:48

Искам и аз изкажа моят принос/опит относно двете системи. Ще отделя двете мненията според системата.

Текла:
+ Изключително дурако устойчиво (дори и при липса на връзка с базата, работата не спира)
+ Защита от "дефокусиране" за избягване на въпроси от сорта "Ама пиша си паролата и то не я приема"
+ Няма разлика при въвеждането на код/баркод (директно от паметта, като дали ще е баркод се взема предвид времето за въвеждане на цифрите)
+ Ако сме въвели код, който го няма в системата, целият екран става червен и с големи букви пише защо
+ Ако някой (нов оператор) не знае кодовете, с изключване на нумлок-а може след като натисне цифра да потърси във всички кодове даденият продукт.
+ Офлайн отчети
+ Лесна е работата с ресто
+ Менажиране на отделните полета с продукти и маркирани стоки (големината на шрифта се определя самостоятелно за всяко едно от тях)
+ Заключване на колоните (да не може обикновен юзър да "пипа"
+ има глобален/дневен отчет (също оффлайн)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- Не винаги стават нещата от първия път (доработки)
- Наистина може да се поработи по интерфейса
- Липсата на поддръжка за повечето ФУ

АтонПОС
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
+ супер интерфейс
+ лесно се работи със смесени плащания
+ поддържа снимки :)
+ до тук ми се изчерпват впечетленията от този модул
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- не е оптимизиран за работа с нумпад напълно
- няма го списъкът с продуктите (има много мнения, според ситуацията до сега го отчитам като минус
- нуждата от мишка за някой операции (наличието на един екран е по-лесно за работа с нумпад, без изкачащи прозорци и нуждата от мишка да се затварят)
- няма офлайн
- визуално/цветово известяване за ненамерен баркод
- до тък съм и с този модул
Изображение

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: AtonPos <>= Tekla ?

Мнение от stoar08 » 19-08-2009 14:17

За минусите съм съгласен. До тук оправданието ми е, че не е ясна съдбата на модула, но според изхода на тази тема - крайно време е да се изгради списък с приоритети(или поне предложения, ако не е ясно кое преди кое трябва да се случи) и да ги бутам 1 по 1 :)

Като + съм склонен да добавя скалируемост - Tekla е отнела значителна част от живота ми в оптимизация и разчита изцяло на себе си, което би трябвало да означава, че съврър за 1 станция и такъв за 101 не са длъжни да имат 101 пъти разлика за еднаква пряка работа (записът на сметки е друга тема ...), докато по мои наблюдения Aton/AtonPos са силно зависими от сървъра за "вадене" на цени/баркодове.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Потребителски аватар
alex
Site Admin
Мнения: 1556
Регистриран: 02-11-2004 14:26
Име: Александър Димитров
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: AtonPos <>= Tekla ?

Мнение от alex » 19-08-2009 17:38

Мислех да оставя да се появят повече мнения, но може би е по-добре още сега да кажа няколко думи.

AtonPOS не се появи, за да се "пречка" на Текла, а по необходимост наложена от клиент. Нищожните срокове и исканията за доработки бяха такива, че прецених, че това е най-правилното като стъпка.

Както и да е - факт е, че имаме два различни модула, които вършат сродни неща, но това въобще не е прецедент. Ще припомня само, че през годините сме имали много такива случаи. Някои от тях са все още "живи" (шоп-атон, марк-сейл-тъчсейл, хотел-справки-менажер, още по-отдавна - хотел - хотел TV, сейл - сейл TV).

Докато се пишеше AtonPOS съзнавах, че може да се окаже труд на вятъра и след офанзивата при клиента и реакциите (по телефона поне), до момента от AtonPOS са такива, че би било глупаво да го оставим без развитие. Лично моето мнение, е че модула ще се развива.

Сравнително дребни доработки, като оцветявания и други подобни, ще се появят скоро. Що се касае до офлайна, не бих се нагърбил на този етап с мнение дали и кога ще се доразвие.
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: AtonPos <>= Tekla ?

Мнение от stoar08 » 19-08-2009 18:53

Може би все пак зададох въпроса по прекалено дълъг начин. Всяка постъпка, която осигурява работещо решение е правилна ;)
По-скоро ме притеснява, че наличието на 2 модула (особено писани на различни платформи) в общи линии означава, че в един прекрасен момент ще има 2ма души, които ще откриват топлата вода едновременно :).

От казаното до тук да разбирам, че евентуалното влагане на няколко часа/дни в преработка (най-вече при работа продължително време без връзка с базата. Възнамерявам да намаля консумацията на рам и да намеря по-практичен начин за запис на 1000 сметки на куп ...) не е лишено от смисъл?

ПС "Добрите копират, великите крадат ..." - очаквам идеи какво да бъде "откраднато" от Aton/AtonPos, а до тогава - от конкуренцията съм свил следната идея - терминалът да има "брой знаци след десетичната запетая" различни от основният модул (брутално грозно изглежда бележка за 1.2300 лева :) )
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Потребителски аватар
alex
Site Admin
Мнения: 1556
Регистриран: 02-11-2004 14:26
Име: Александър Димитров
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: AtonPos <>= Tekla ?

Мнение от alex » 19-08-2009 21:32

Основните причини да се появи АтонПОС са:
- Работа с бонус точки: стоки даващи различен брой точки при различни ситуации, натрупване на точки и разплащане с точки - неща които се изграждат едновременно в Атон и АтонПОС;
- Продаване в обект с над 60000 продукта и почти толкова баркода - отстранен беше списъка с продуктите в основния диалог за маркиране;
- Залагане на някой мой виждания за улеснена работа в режим на супермаркет, повечето от които се раждаха в процеса на работата;
- Всичко това до 01.09.2009г.

Не мисля че двата модула трябва да се развиват в условия на взаимна конкуренция и "надцакване", макар всички да знаем, че именно конкуренцията движи прогреса.

Естествено че не трябва да се открива топлата вода два пъти, затова се надявам да си помагаме и подсказваме взаимно. Ще са радвам в АтонПОС да вграждаме хитрости на Текла, както и обратното.
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: AtonPos <>= Tekla ?

Мнение от stoar08 » 20-08-2009 07:41

Дали имам шанс да получа копие от тази база? Интересно ми е дали е имало смисъл от изкривяванията по стената в офиса (списъка с продуктите определено бърка в здравето ... но имах време да го оптимизирам ...).
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

airking
Мнения: 422
Регистриран: 10-11-2004 21:01
Име: Иван Иванов

Re: AtonPos <>= Tekla ?

Мнение от airking » 20-08-2009 09:18

Да вмъкна само че това че са махнати продуктите от основния екран съм апсолютно ЗА това нещо, няма смисъл да се претрупва основния екран с такава информация. Така че ми харесва както е в момента.

Потребителски аватар
alex
Site Admin
Мнения: 1556
Регистриран: 02-11-2004 14:26
Име: Александър Димитров
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: AtonPos <>= Tekla ?

Мнение от alex » 20-08-2009 09:33

stoar08 написа:Дали имам шанс да получа копие от тази база?
Реалната база още не съществува, направи си дубъл на продуктите и баркодовете в някоя твоя по-голяма.
Изображение
Изображение
Изображение

Отговори