Блокиране на сметка

Въпроси, мнения и предложения свързани с модула.
Отговори
detelin
Мнения: 766
Регистриран: 09-11-2004 19:52
Име: Детелин Илиев
Местоположение: Несебър
Контакти:

Блокиране на сметка

Мнение от detelin » 21-03-2006 16:55

Има много възможности за сервитьорите да правят поразии в една система, единият от тях е неприключване на сметка и продължение с маркирането по-късно за нови клиенти. Предложението ми за (поне частично) справяне с проблема е да се направи конфигурация, когато една сметка не е имала движение определено време, да се блокира и да може да се отвори само със съответните права. Мисля, че може би ще е от полза.

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Мнение от kondev » 22-03-2006 08:11

А как точно да действа "това"? Да приемем, че се появи настройка "минути за заключване на маса", кога точно да се заключва масата? Когато е минало повече време от създаването й или от последното маркиране или.... ?

detelin
Мнения: 766
Регистриран: 09-11-2004 19:52
Име: Детелин Илиев
Местоположение: Несебър
Контакти:

Мнение от detelin » 23-03-2006 10:35

Май от последното маркиране ще е по-добре...

airking
Мнения: 422
Регистриран: 10-11-2004 21:01
Име: Иван Иванов

Мнение от airking » 23-03-2006 22:15

Това се опитвах да си го обесня но малко стигам до заданена улица. Добре първо сметката ако не е приключил сервитьора как ще е даде на клиента като не е приключи, второ как ще маркирва на друга маса на тази сметка като вече има маркирани неща и накрая дали на една сметка ще ги чука или на друга парите пак ще му се търсят. А и другото което е едва ли ще може да се съобрази това време колко да е до заключването защото има клиенти които повече от час не поръчват докато вечерят примерно и след това поръчват, така че това време ще е много трудно да се определи, а ако се сложи до 1 час да заключва пък има клиенти за 1 час дето могат да се изредят на една маса. Може аз нещо да не съм разбрал не споря просто питам. :)

juju
Мнения: 215
Регистриран: 08-11-2004 15:37
Име: Борислава Николова
Местоположение: Разлог
Контакти:

Мнение от juju » 24-03-2006 10:51

Според мен времето за бликиране на сметка е логично да бъде около 2 часа, след последната поръчка.

mitaka
Мнения: 239
Регистриран: 12-11-2004 18:10
Име: Димитър Щерев
Местоположение: Пловдив

Мнение от mitaka » 24-03-2006 15:47

ми airking 8) тва е стара сервитьорска простотия, много елементарна.
Взимат парите на първия човек с межд.сметка, прибират парите за себе си. После домаркирват върху тази сметка на друг клиент , и се надяват да е супер малоумен да плати без да погледне бележката.
Поне аз каквото съм виждал 95% такива сервитьори ги хвашат 8)
Изображение

detelin
Мнения: 766
Регистриран: 09-11-2004 19:52
Име: Детелин Илиев
Местоположение: Несебър
Контакти:

Мнение от detelin » 24-03-2006 16:32

Ами идеята е да се увеличи процентът на хванатите :)

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Мнение от kondev » 24-03-2006 16:43

Не съм сигурен, че времето на последното маркиране е добър избор. Все пак сервитьора може периодично да прехвърля по нещо на масата и после да си го връща.
Помислете още веднъж. По-добре да се забавим малко с реализацията, но да го направим както трябва. Очаквам активно участие на хората с опит по този проблем.

airking
Мнения: 422
Регистриран: 10-11-2004 21:01
Име: Иван Иванов

Мнение от airking » 27-03-2006 15:55

Защо ми е изтрит поста :evil: ????

Първо не е удочно за час на заключване защото в повечето случаи един клиент като си поръча основното примерно след 2 часа си поръчва десерт и обратното за 2 часа пък могат да минат 5 клиента на тази маса.
Бях писал предложение как може да се направи това за сметката.
Значи имам предложение първия да е като междинна сметка да излиза само количество и цена без име, а втория който мисля че е най-подходящ да излиза име и количество без сума и цена. Както при поръчка излизат само име и бройка.

rad
Мнения: 663
Регистриран: 12-11-2004 10:48
Име: инж. Рад Площаков
Местоположение: Варна, България
Контакти:

Ми .... това е дълга история(незавършена)...

Мнение от rad » 28-03-2006 08:50

Ми .... ако мога да цитирам Кондев - това е серия от латино сериала : "Нескончаемата война с персонала "

За съжаление не можем да въведем общо правило на колко време да се заключва сметката, някой може да си поръча кафето и коняка и два часа след основното ястие, а в друг случай - сервитьора да е "продал" чрез преместване от маса на маса (за тези два часа) три пъти едно и също кафе и една кола.

Определено не мога да измисля програмно как можем да "завардим" сервитьорите на 100%, но и в момента в Сейла има създадени инструменти, които при пълноценно използуване от собственниците(управителите) да "вгорчат" достатъчно живота на персонала. Именно:

1. Всички маси в обекта са с постояни номера и се маркира сметката на точната маса.
2. Периодично се проверява съответствието на наличното на масата и в компютъра.
3. Не се вземат пари от клиент без сметка.
4. Ежедневно се наблюдава секцията " Количества от деление на маси" в отчета на обекта (там излизат "местените" артикули) и се иска обяснение.

Колеги, моля допълнете ...

dido
Мнения: 251
Регистриран: 06-11-2004 22:38

Мнение от dido » 09-04-2006 11:07

ей това нещо ако го правите го правете като опция, защото аз не го искам, а ако някои го иска то би било удано да се конфигурира от "глобална конфигурация" защото за вяка каса е логично да е различно - не е все едно дали става въпрос за бар или за някои тежък ресторант - логичното е че във втория случай престоя на клиента в заведението е много кратно по-дълъг

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Мнение от kondev » 09-04-2006 16:37

Споко Дидо. Ако въобще го правим ще е задължително на опции и настройки. Но като гледам, май няма да се измисли вариант за "стягане" в тази посока. Програмата не може и да е пъдар, но може да подпомогне един такъв. Ако някой има по-завършени идеи по въпроса - да пише! :)

dido
Мнения: 251
Регистриран: 06-11-2004 22:38

кухненски принтери - ако може малко по-подробно

Мнение от dido » 10-04-2006 09:24

напишете веднъж за винаги какво е необходимо да се конфигурира за да работят отдалечените /кухненски принтери/, защото с всяка следваща версия ту работят ту не работят имам sale v:5.132
реда за този обект чиито поръчки се печатат на принтера е:

68=\RoomServiceCOM3:1200,n,8,1,3,DATECS

"roomservice" e новелския юзер на чиято каса на com3 е вързан физически принтера.
Когато става въпрос за печат на принтер "вързан" за комп. от които се печата няма проблем този ред работи /като не се описва път до юзера ртазбира се/ но когато принтера е на друг комп. не работи, или по-точно няколко версии преди това работеше, а сега не иска, а не ми се връща по-старо sale.exe.

Всъщност за да не бъда неточен принтера си работи но вместо поръчка на него всеки път се изпечатва текста:
"COM3:1200,n,8,1,3,DATECS"

rad
Мнения: 663
Регистриран: 12-11-2004 10:48
Име: инж. Рад Площаков
Местоположение: Варна, България
Контакти:

To това не за тука, май....

Мнение от rad » 10-04-2006 12:42

Дидо, хвърли един поглед тука:

http://www.unrealsoft.net/forum/viewtop ... =2812#2812

Отговори