SSD vs SATA

Отговори
kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

SSD vs SATA

Мнение от kondev » 24-01-2012 17:15

Останах много впечатлен от това как работи Windows-а със SSD диск за OS и реших да сменя основния диск и на домашния комп. Компютърчето по принцип е слабичко (http://www.asrock.com/nettop/overview.b ... ifications), но пък има мерак за работа :)

Взех диск Corsair Storage Solutions 60GB 2.5" Solid State Disk Drive Force Series 3 (SSD) 550MB/s Read 490MB/s Write, includes 2.5” to 3.5” bracket. Успях да клонирам стария диск в/у новия (трудното беше, докато намеря с какво да го направя). Въпреки, че нямам SATA3 на компа и диска работи на SATA2, резултата е доста добър.

Ето резултата:
Логото на Win7 на стария комп се скрива след 31 секунди, на новия след 14 секунди.
Десктопа се зарежда на стария комп за 2 мин и 5 секунди, на новия за 38 секунди.

Скоростта на работа на системата после е осезаемо по-голяма.

Единственото, което ме озадачи, е че няма готова програма или инструмент, който да
оптимизира работата на Win7 със SSD диск. Всички (7-8) настройки трябваше да правя ръчно.
Преструвай се на умен - мълчи по-често!

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: SSD vs SATA

Мнение от stoar08 » 24-01-2012 17:25

Някакъв шанс има ли да пуснеш резултати в другата тема (интересна ми е реално разликата от стария Corsair до този)?
Принципно SATAII не е никак бавно нещо, просто трябва SSD(и то грамотно) за да успее да запълни канала. Нормален магнитен хард работи практически идентично на SATAI/II/III (стига да му работи NCQ).

Колкото до настройките за SSD - по принцип трябва да има поддръжка от операционната и файловата система (най-вече на trim функцията за масово триене). В linux от доста версии на kernel има поддръжка, но на ниво FS мисля, че чак в BTRFS има някаква адекватна реакция на типа диск.

Единствената смислена настройка в Windows, която ми е известна на мен, е да махнеш swap-а. Крайно желателно е и да се изключат всички видове оптимизатори, които дефрагментират във фонов режим.

Друго потенциално смислено е промяна на парчето на файловата система (поне на тестваните от мен хардове, производителността има порядъчни разлики от 512b до 8kb парчета например)
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Re: SSD vs SATA

Мнение от kondev » 24-01-2012 17:33

Резултати ще пиша и в другата тема. Диска реално ми е същия като другия корсар, само размера е два пъти по-малък. А относно опциите, които трябва да се пипнат, те са:

изключване на суап файла
изключване на дефрагмента
изключване на индексирането на диска
изключване на SuperFetch, Prefetch, ReadyBoost и ReadyDrive
Преструвай се на умен - мълчи по-често!

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: SSD vs SATA

Мнение от stoar08 » 25-01-2012 12:06

kondev написа:Резултати ще пиша и в другата тема. Диска реално ми е същия като другия корсар, само размера е два пъти по-малък. А относно опциите, които трябва да се пипнат, те са:
Мен по-скоро ме интересува сравнението с онази 60ка дето аз я пробвах (и не е по-скъпа от мен:D).

Принципно всички тия Ready-глупости са базирани на буфериране върху някаква форма на SSD, за да спестят обороти на магнитния носител. Мисля, че няма да имат някаква чисто-физическа вреда, ако човек ги остави (просто няма да имат полза ...:))

Индексирането е от услигите, които махам с nLite, понеже колкото пъти го пускам - толкова пъти спира да ми работи търсенето :lol:
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Отговори