Събирам мнения

Отговори

"Да бъде или да не бъде?"

Проекта е ненужен
0
Няма гласове
Tekla си е добре, Windows ни харесва (в който случай, ще премина към .net 4.0 скоро)
1
25%
Идеята звучи достатъчно добре, за да бъде проверена
3
75%
 
Общо гласове: 4

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Събирам мнения

Мнение от stoar08 » 14-12-2009 12:52

Преди около месец, Microsoft ми врътнаха много грозен номер и правих update по спешност на 4-5 обекта ... по час ... в работно време. И седнах да разгледам по-сериозно наличните алтернативи.
Един познат ме отвори за http://qt.nokia.com/products , което има няколко ключови предимства (работи на lin/win/mac/pda/symbian; поддържа се от nokia; не минава през неясно написана виртуална машина и т.н.).
В момента музата и свободното ми време позволяват да пренапиша Tekla на Qt (в интерес на истината ... започнал съм), от което най-сериозният бонус се очаква да бъде безпроблемната работа на Linux (с единствено изискване да има X11 сървър) със задоволителна производителност.
Мда, помня, че и едно време беше таква идеята, но бях грубо разочарован от производителността и прогреса на Mono.net и реших, че няма да го бъде. Предвид скорошната сбирка, събирам мнения за бъдещото развитие, които ще имаме и шанса да обсъдим на живо (ако има интерес/смисъл).

ПС Приемат се и идеи за модули с друго приложение (за продажби в магазин има само 3 работещи вече :roll: ) и същите потенциални плюсове
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Потребителски аватар
invisible
Мнения: 587
Регистриран: 05-11-2004 22:16
Име: Антон Узунов
Местоположение: Велинград

Re: Събирам мнения

Мнение от invisible » 14-12-2009 20:24

Аз си мисля, че това с Линукса е много добра идея и я подкрепям напълно стига в крайния вариант да е със поне еднакви възможности с тези на майкрософтския си аналог. :wink:
Изображение
Изображение

morphieus
Мнения: 1346
Регистриран: 08-11-2004 16:57
Име: Слав Димитров
Местоположение: Ловеч
Контакти:

Re: Събирам мнения

Мнение от morphieus » 15-12-2009 11:34

Ако може и да се ghost-ва цялата станция за по-лесно преинсталиране... :)
Изображение

Потребителски аватар
aylov
Мнения: 86
Регистриран: 10-10-2007 15:27
Име: Иван Айлов
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Събирам мнения

Мнение от aylov » 15-12-2009 12:23

Според мен mono е по добрия вариант, не е бавен, а и защо да се лишаваш от garbage collector-a

Потребителски аватар
aylov
Мнения: 86
Регистриран: 10-10-2007 15:27
Име: Иван Айлов
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Събирам мнения

Мнение от aylov » 15-12-2009 12:34

А и забравих "не маловажното" предимство, лесно може да се пренесе в web с моно!

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Събирам мнения

Мнение от stoar08 » 15-12-2009 14:17

Garbage Collector-а не е безценен. В интерес на истината - никога не съм бил привърженик на използването на неща, които не са ми под пряк контрол.. При добре обмислен source, GC е просто разход на ресурси ...

За скоростта на Mono имам нагледни наблюдения, как Tekla.exe работи в пъти по-бавно, което според мен се дължи на 1 обективен факт - MS .Net използва изключително Win Api, понеже не е предвиден за работа с други OS, а Mono се старае да си е "самодостатъчно" и да използва .net методи за възможно най-много неща, което няма как да не се отрази негативно.

Не твърдя, че .net е бавен (в интерес на истината, съвсем скромно мога да твърдя, че Tekla е сред най-оперативните модули в родината).Твърдя, че Microsoft .Net проект се нуждае от прилична преработка, за да работи правилно под mono. Може би дори от цялостно пренаписване (включително за Windows среда). В същото време mono се пише на база (цитирам) "зле описана документация" на MS .Net и изостава прилично. Липсват някои ключови елементи, поради които съм постигнал текущите резултати. Освен това, практически всеки съвременен компютър предлага >1 ядра, а нито MS .Net, нито Mono .Net предлагат богат избор от thread-safe структури (сиреч и на .Net трябва аз да си ги пиша ...).
С 2 думи - пренаписване си трябва, а Qt предлага някои ценни неща (например скорощна поддръжка на OpenGL ускорение за 2D графиката, което ще внесе допълнително бързодействие), които в .Net (особено Mono) не се планират.

Преход към web съм обмислял (особено при идването на browser-базирана OS), но трудно ще се постигне задоволителна производителност в какъвто и да е по-сериозен обект. Не е невъзможно, но виждам повече смисъл да се изгради UnrealLinux дистрибуция, от колкото да се влагат усилия в оптимизирането на Web страница.

А колкото до манията (мда, отива към мания) ми за бягане от Windows среда - все още ме гони дълбоката носталгия от времето, когато Sale, Tel, Service (и не само) изискваха просто работещ компюър за да работят, при това в среда, значително по-недостъпна за потребителски намеси. На страна оставяме и необходимите 200-300лв за операционна система (

От друга страна, ако цялостното решение е да се придържаме към Windows, нямам обективна причина да пиша втори път същия модул, но има неща, които бих пре/до/разработил и с оглед "бъдещето" - крайно време е да зарежа .Net 2.0, който рано или късно ще бъде изоставен.



Поне така виждам нещата аз. Темата е поставена защото ме интересуват другите гледни точки.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

dokov
Мнения: 1
Регистриран: 19-11-2009 11:24
Име: Николай Доков

Re: Събирам мнения

Мнение от dokov » 04-01-2010 15:54

Не е зле като вариянт... :wink:

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Събирам мнения

Мнение от stoar08 » 04-01-2010 16:43

Идеята "порастна" междувременно и в момента съм отворил http://unrealsoft.net/forum/viewtopic.php?t=3357. Естествено, "едното не изключва другото", но е по-добре да започна "от голямото", ако изобщо се реши да се започва нещо.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Отговори