Windows 2008 - мислено и недомислено

Отговори
Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Windows 2008 - мислено и недомислено

Мнение от stoar08 » 13-05-2009 12:12

Когато за пръв път видях Windows 2008 Server във ФМИ, първата ми мисъл беше "поредната Vista".
Естествено, като всеки болезнено любопитен admin, реших да попитам google дали споделя моите виждания.
Google ме открехна на "Windows 2008 Server Core" - една просто брутална идея. След инсталация се появява cmd.exe и това е практически целия графичен интерфейс на windows (няма explorer, internet explorer, нищо няма) - най-накрая Microsoft направи Linux :)

Какво ми хареса :
Малко е => за Vista е направо бързо.
Стабилно е, практически не се нуждае от firewall, antivirus и т.н.
Не се настройва с мишка (нещо, с което Novell ни е донесъл достатъчно спокойствие).

Какво не ми хареса :
.net Framework се очаква едва в R2. В текущия го няма и не подлежи на инсталация.
File->Open вади много хубав, празен прозорец (трябва да си пишем всички пътища ;), а Windows отдавна ме отучи)
Имах не-много ясен проблем с Firebird и Events, който е възможно да бъде и от .net provider-а.

Като цяло е стъпка в правилната посока. Може би в следващия Windows Core ще има необходимите карантии (.net, виртуализация), Remote Desktop няма да зарежда cmd.exe по 1-2 минути и т.н. ;)
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Sun
Мнения: 9
Регистриран: 30-09-2009 08:55
Име: Йордан Янакиев

Re: Windows 2008 - мислено и недомислено

Мнение от Sun » 27-10-2009 17:55

R2 си е наличен вече.
и е една наистина разкошна ос. :)
но само за DATACENTER - за да има повечко TS-чета 8)

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Windows 2008 - мислено и недомислено

Мнение от stoar08 » 28-10-2009 11:19

Възможно е, но аз все още съм на мнение, че качеството на идеята и реализацията се разминават в пъти.
Не искам да експериментирам на работещ обект (по обективни причини), но има няколко неща, които не очаквам да са оправени :
Имах много сериозни проблеми с fb events, които под 2003 нямам ...
RDP на 2008 зареждаше command prompt за времето, за което под 2003 съм готов да logoff ...

Може за други цели да е удачен, но за "наш" сървър поне аз скоро не бих го сложил пак...
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Отговори