Mikrotik + Netware

Отговори
Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Mikrotik + Netware

Мнение от stoar08 » 05-10-2008 11:22

Предвид факта, че му бях предвидил около час, а изяде 6+ ... реших да споделя "къде е ключа от палатката" ;)
Малко предистория :
Обект с touchsale (store не се предвиждаше); Появи се store, което "от време на време ще се ползва отдалечено"; Започна да се ползва основно отдалечено; "Много е бавно" (това ми отне време, събрах смелост и преместих базата на Store на отдалеченото място. Изключих синхронизацията на основния TouchSale и нещата започнаха да работят ... приемливо); Започна да се ползва store мрежово (без novell ... все пак не трябваше да има store изобщо ...).
Тук вече стана интересно. Решавам да сменя copystr и windows sharing ми каза, че "на отдалечения компютър няма место за изпълнение на командата" :roll: . Отидох там и какво да видя - лаптопа, който се ползва за базата ... се държи все едно твърдия му диск е изкормен - няма никой. Бързо хвърлих вината на дефекти по мрежата, причининени от ползването на ADSL, но ми трябваше по-трайно решение.

И сега по темата - вече съм писал, че mikrotik 3 поддържа OpenVpn и най-ценното "bridged mode" - по идея работи като EoIP тунела на Mikrotik, но има клиент за под windows/linux => не изисква да има рутер и от двата края и е по-мобилно. morphieus е свидетел, че работи :) . Когато обаче реших да го приложа на практика, излезнаха няколко ефекта - на някои компютри опита за novell login води до BSOD, на някои сървъра не се вижда, на други работи чудесно. Реших да преглътна опцията да не стане и сложих сървър на обекта. Смених им рутера с RouterBoard (имам го, няма смисъл да си купувам лиценз за x86 машина) и започнах да кроя планове как се прибирам - груба грешка. След стандартните 15-20 минути за забравена клавиатура и т.н. започнах да настройвам локалните клиенти.
Проблем 1 : по wireless не се "вижда" сървъра ... Бой, бой, бой ... Няма никой по никакъв повод (е точно това AP ли не работи с novell ...). Преслушах интерфейса - от сървъра към мен идва информация, но нищо не отива натам. Отчаях се, докато обяснявах на клиента как ще трябва да го отложим за другата седмица, обаче, реших да пробвам различните frametypes (бях отчаян :D ). И тук дойде "евриката" - работи с frame SNAP :))) Почти се самоубих от радост. Взех лаптопа на клиента за домашно и дойде
Проблем 2 : Лаптопа на клеинта е от първия тип машини (тези, които забиват при гледане на netware мрежата). След няколко часа кръвопролития (quake 3 Arena в интервалите между BSOD), реших да махна novell client и да сложа microsoft client. Вече 12 часа нямам отказ за връзка.
Остана само 1 проблем - openvpn по подразбиране не яде потребител/парола от файл (трябва прекомпилиране), а микротик не може да работи само на сертификати. Вероятно ще намеря кой да ми го прекомпилира и да го пробвам, но за момента си пита при всяко стартиране.


С 2 думи - можем да предлагаме опцията за директен достъп до Novell-базирани мрежи (през интернет), за машини с WinXP:) Изискването е Mikrotik 3 (за момента Data.bg не го познава, но не е безбожна цифра). Ако някои има интерес съм готов да проведем още тестове, но за момента изглежда стабилно.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Отговори