Mikrotik 3.* - какво ново?

Отговори
Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Mikrotik 3.* - какво ново?

Мнение от stoar08 » 13-07-2008 23:33

Да започнем от началото (важните неща са в следващия параграф :) ) : Появи ми се обект в края на света (село Мала Църква), където положението с интернета е трудно. Оказа се, че интеренет доставчика работи с mikrotik routerboard. Откровено казано, бях разочарован от конкретния модел (RB133 175 MHz, 32 MB RAM) - работата на безжичната мрежова карта отнема около 70 % от ресурса на платката. Така и не успях да я накарам да "клати" 1 мизерен hotspot. Платката обаче, като всеки routerborad идва с лицензен микротик, който съответно подлежи на update.


Реших, че е крайно време да се снабдя с 1 такава платка (RB 433 300 Mhz, 64 MB RAM), която с кутия ще дойде около 300 лв. Да, не е малко за wireless router, но ... машинката си струва всяка стотинка.

В 3.* се забелязват някои дребни шарении, като например L7 protocol прихващане (рутера е способен да различи icq от skype, например), по-подробни настройки на web-proxy, bridge вече "премята" безусловно всички протоколи (не както преди - да има отметки). Теорията твърди, че 3.* е по-лек от 2.9.*. Практиката още не е доказала нищо.

Най-интересно впечатление ми направи 1 нов вид VPN, а именно - OpenVPN. Той няма бонуса да е вграден в Windows, за разлика от PPTP и L2TP, но НЕ е интелектуална собственост на Mikrotik. Нямаше как да не забележа режима му на работа "ethernet" и да не се поинтересувам. Windows клиента емулира мрежова карта (подобно на hamachi), което не слага пречки върху ползването на IPX. И тук вече, става интересно. Първата ми проба беша в офиса - Shop, регистриран в/у Win XP. Не бих я нарекъл успешна, но реших да повярвам в другаря Чърчил*. Инсталирах си 1 netware и започнах тестове с него. Малко преди да се откажа, реших да пусна 1 виртуална машина, за да премахна опцията моя windows да пречи на експеримента. Виртуалната машина видя netware 4.2 през openvpn, след което и моята започна да го вижда. На този етап експеримента не е повторен с друга машина, но за това разчитам на morphieus :)

Друго ново е така нареченото Mikrotik API, създадено за по-удобна комуникация с рутера от външен софтуер (все пак правим преход към windows, вероятно ще намерим как да инегрираме и рутера в цялостната система). Не съм го пробвал, а и до момента съм правил интерфейси базирани на telnet/ssh.

Има промени по скриптовия език, но за момента не съм пускал "звярът" в действие и не мога да кажа дали са за добро или за лошо.


*Уинстън Чърчил - Успех се нарича способността да се движиш от провал към провал без загуба на ентусиазъм.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

morphieus
Мнения: 1346
Регистриран: 08-11-2004 16:57
Име: Слав Димитров
Местоположение: Ловеч
Контакти:

Re: Mikrotik 3.* - какво ново?

Мнение от morphieus » 14-07-2008 11:38

И както винаги Иван отново се справи подобаващо със възложената му от него задача. Чрез малката и лесна програмка за ползване OpenVPN доста лесно се придобива достъп, зад Микротик вер. 3.*, към Новелски сървър. Откриване и менажирането на сървър-а става като детска игра. Мапване на дяла не е никак по сложно от това двете машини да са в локална мрежа, бързината на комуникация е доста задоволителна имайки предвид, че сървър-а е в южна България, а клиента в Ловеч. Това не е нова стъпка в достъпа чрез интернет до новелски сървър, но е едно усъвършенстване на начина на комуникация. Припомням, че до сега ни бяха нужни 2 микротика от двете страни на връзката, а сега изискванията са свалени на половина. С една идея са напред и в Микротик като твърдят, че новата система освен всичките плюсове, който предлага, в последният си рилийз е и по-лека като товар на машината. И в края на поста съм длъжен да кажа на Иван едно голямо БРАВО! за усилията му по проекта.
Изображение

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Mikrotik 3.* - какво ново?

Мнение от stoar08 » 14-07-2008 11:55

Сега остава да започнем да слагаме такива микротици из хотелите ... :)
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Re: Mikrotik 3.* - какво ново?

Мнение от kondev » 14-07-2008 17:21

И от мен БРАВО!
Преструвай се на умен - мълчи по-често!

Отговори