Първи поглед в/у XP SP3

Отговори
Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Първи поглед в/у XP SP3

Мнение от stoar08 » 23-04-2008 19:49

При наличието на RTM нямаше как да не го разгледам ;)
Инсталацията протече нормално, като първо ми направи впечатление, че рестарта се случи без да ми се налага хардуерна намеса (1 дефект по-малко по личната ОС ... )

Веднага след рестарт ми беше предложено да се регистрирам с MS, като при начална инсталация на Windows. Мина преконфигуриране на някои дребни програмки и ... о, чудо! Няма да преинсталирам тази вечер :mrgreen:
Естествено статуса на Automatic Updates, Windows Firewall, Security Center, System Restore и други ненужни услуги се върна в положение "автоматично стартиране", но това почти го очаквах, пък и се лекува бързо.

Не мога да кажа, че зареди по-бързо от SP2 ... В интерес на истината до момента усетих само, че ми омаза nVidia Control Panel и трябваше да си инсталирам драйвера пак.
Добрата страна е, че мина много безболезнено. Ако видя някаква по-висша благословия от новия SP3 ще пиша пак.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Re: Първи поглед в/у XP SP3

Мнение от kondev » 23-04-2008 21:42

Ако и други са се престрашили, да пишат :)
Преструвай се на умен - мълчи по-често!

xovec
Мнения: 57
Регистриран: 09-11-2004 10:42
Име: Ангел Ганчев
Контакти:

Re: Първи поглед в/у XP SP3

Мнение от xovec » 18-05-2008 10:30

Преди седмица също инсталирах SP3 и до момента не съм имал проблем ..windows-а работи напълно нормално.


Microsoft Windows XP SP3 beta – какво да очакваме?


Независимо, че в Интернет отдавна циркулира пакет SP3 за XP, той не е официален и едва сега бета-тестерите имат на разположение предварителната версия на третия Service Pack. Какво да очакваме от новия Windows XP Service Pack 3?

Service Pack 2 беше пуснат през 2004 г. и съществено повиши защитата на XP, което направи тази операционна система по-надеждна. Не трябва обаче да се надявате, че третия пакет обновления ще се появи скоро - Microsoft е планирала Windows XP Service Pack 3 за първата половина на 2008 г. Пакетът ще се появи най-вероятно след Windows Vista SP1, тъй като корпорацията има интерес потребителите да преминат на новата операционна система Vista.

Откакто беше пуснат SP2, Microsoft продължи да предлага официални ъпдейти за XP. В общи линии, Windows XP Service Pack 3 просто е събрал всички тези обновления в един пакет. SP3 не е изключено да се окаже последния обновителен пакет за тази операционна система, тъй като поддръжката на XP се очаква да бъде прекратена през 2009 г., макар разширена поддръжка да продължи да съществува до 2014 г. SP3 е безусловно важен за хората, които не са използвали SP2 до този момент и които не са включили периодичните ъпдейти в Windows.
Най-новите допълнения са последните версии на браузъра Internet Explorer 7.0 и медиаплейъра Media Player 11, които се ползват вече продължителен период от време. В пакета могат да се намерят нови и по-понятни описания на някои настройки в Control Panel, свързани със защитата на операционната система. Промените бяха направени с цел да се помогне на потребителите да избегнат неправилен избор на защита за компютъра. Единствената промяна в потребителския интерфейс се намира в панела със задачи, който вече не съдържа Address Bar.

Освен загубата на Address Bar и споменатите опции за защита, има и други нововъведения в SP3. Както и във Vista, вече нямате нужда от ключ за защита на програмния продукт по време на инсталация. SP3 включва поддръжка на FIPS 140-1 Level1 криптография в вид на DLL на ниво ядро. Разработчиците могат да получат достъп до този криптиращ модул и да използват криптиращи алгоритми за защита на собствените си драйвери. При това, SP3 подобрява маршрутизатора за откриване на остарели файлове, позволявайки на XP да преконфигурира Transmission Control Protocol (TCP). SP3 включва откриване по подразбиране – в ранните версии на XP тази възможност беше трудно достъпна и за да се намали натоварването на процесора, откриването се изключваше поначало.

SP3 съдържа Network Access Protection module (модул за защита на мрежовия достъп), позволяващ на администраторите да задават права за достъп, които гарантират високо ниво на защита за всяка включена машина към локалната мрежа. Нивата могат да се базират на всякаква комбинация от антивирусни сигнатури, настройки на защитната стена и портовете, както и на текущото състояние на ъпдейтите на OS съгласувано с Windows Update. Когато компютър с XP се опита да се свърже с мрежата, той минава тест на доверие. Ако не го мине успешно, достъпът до мрежата се отказва или ограничава.

Във Vista вече е премахната нуждата от ключ за защита на програмния продукт при инсталация и сега съдържа криптиращ модул в ядрото, модул за защита на мрежовия достъп и усъвършенстван маршрутизатор за откриване на остарели файлове.

В SP3 има и многобройни допълнения. Те съдържат поддръжка за Wi-Fi Protected Access version 2 (WPA2), най-новия безжичен мрежов защитен ъпдейт, както и версия 3.0 – Microsoft Management Console (MMC), версия 3.1 – програма за инсталиране на Windows и функцията за управление на идентичност (DIMS), проверяваща защитата на сертификатите и защитните ключове при достъп на потребител до сървър чрез Windows 2003 SP1.

За сега бета-версията на Service Pack 3 е достъпна само за около 15 000 тестери, но ще има и бета, която ще могат да пробват всички потребители на Windows XP.

По материали на ExtremeTech
статия pcworld.bg

Потребителски аватар
mIRCata
Admin
Мнения: 1065
Регистриран: 15-11-2004 15:25
Име: инж. Мирослав Джоров
Местоположение: Тайна майна
Контакти:

Re: Първи поглед в/у XP SP3

Мнение от mIRCata » 19-05-2008 08:46

На мен наблюденията са ми следните - преди около седмица, две автоматичния ъпдейт започна да показва, че има за сваляне сървис пак 3. От няколко дни го няма - дава ми други обикновени ъпдейти. Не съм му казвал да разкара ъпдейта, затова си мисля, че от М$ са го спрели. Все пак от доста места изпискаха, че имат проблем с него.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Първи поглед в/у XP SP3

Мнение от stoar08 » 19-05-2008 16:54

Не настоявам да ги видя тези проблеми, но от както излезе RTM не съм пропускал да го инсталирам и (за сега!) нямам оплаквания.
Естествено, при сигнали за проблеми, липсата на осезаеми подобрения може би накланя везните към въздържание.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Потребителски аватар
invisible
Мнения: 587
Регистриран: 05-11-2004 22:16
Име: Антон Узунов
Местоположение: Велинград

Re: Първи поглед в/у XP SP3

Мнение от invisible » 20-05-2008 09:06

Аз пък съм с него от две седмици и нямам никакви проблеми. Засега :D ...
Изображение
Изображение

juju
Мнения: 215
Регистриран: 08-11-2004 15:37
Име: Борислава Николова
Местоположение: Разлог
Контакти:

Re: Първи поглед в/у XP SP3

Мнение от juju » 20-05-2008 15:31

Тони, на лаптопа ли си със SP3?
А с драйвера за звука нямаш ли проблеми?

Потребителски аватар
invisible
Мнения: 587
Регистриран: 05-11-2004 22:16
Име: Антон Узунов
Местоположение: Велинград

Re: Първи поглед в/у XP SP3

Мнение от invisible » 20-05-2008 15:37

Да, на лаптопа съм го инсталнал и нямам никакви проблеми :lol:
Изображение
Изображение

Отговори