gbak.exe и nbackup.exe - какво могат и кога да ги ползваме ?

Отговори
Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

gbak.exe и nbackup.exe - какво могат и кога да ги ползваме ?

Мнение от stoar08 » 02-11-2007 18:16

Понеже темите за insanity/severina и т.н. се "наспамиха" реших да изнеса основната информация и за 2та архиватора в отделна тема.

Gbak.exe е оригиналният архиватор, наследен от interbase. Той може :

Да прави преносими архиви (архиви, с гарантирана възможност да се разпънат на всеки firebird с версия >= на този, на който е създаден архивът).

Да прави почистване при архивиране (да изтрива вече ненужните транзакции), което намалява размера на архива и базата след разархивирането.

Да извършва някаква компресия върху самият архив (не е много, но има ефект).

Да архивира бази, които не са на локалния хост.

По-малко съществени опции са възстановяването на база таблица по таблица или без индекси (при "счупен" архив), възстановяване с произволен размер на страница, възстановяване на база в режим "само за четене" и т.н.


Nbackup.exe от своя страна НЕ може:

Да извършва компресия.

Да извършва архивиране на база, която не е на локалния хост.

Да прави преносим архив.

Да прави почистване.

Да архивира бази, създадени на firebird с версия по-ниска от 2. Тези бази е необходимо да минат през backup,restore цикъл с gbak.exe ("дефрагментиране").


И 2та архиватора гарантират цялост на архивът, независимо от брой потребители работещи с базата по време на архивиране.

Nbackup.exe е подходящо за често архивиране (на 5-10 минути с различни нива), като това не товари сървърът съществено. Архивите с ниво >0 рядко са над 1 MB, което означава, че дори огромна база може да се възстанови в почти произволно състояние от последните 2-3 седмици при 10-15 GB хард диск, което ако се правят само цели архиви е доста трудно постижимо.

Добре е да има поне 1 gbak.exe архив на ден, който да бъде преносим и да се дублира на друга машина. В случай на тотална щета на твърдия диск ще има гарантиран архив, не по-стар от 24 часа (което не винаги е много, но не е нищо) и ще може да се възстанови на произволна машина и операционна система, без необходимост да се възстанови оригиналната конфигурация на сървъра на конкретният обект. Естествено, ако сървърът и/или архивиращата машина могат да си го позволят е по-добре да има по-редовно такъв архив, но да си го кажем - колко често отказва твърд диск до състояние, в което не можем да заредим ОС ? :)

Надявам се мнението да е било полезно и да е внесло яснота по проблема.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Отговори