Firebird архиватор

Отговори

Допада ли Ви като идея? Може ли да се реализира?

Анкетата завърши на 10-11-2007 20:40

Да!
0
Няма гласове
Не
1
50%
За какво става на въпрос по-точно?
1
50%
 
Общо гласове: 2

morphieus
Мнения: 1346
Регистриран: 08-11-2004 16:57
Име: Слав Димитров
Местоположение: Ловеч
Контакти:

Firebird архиватор

Мнение от morphieus » 31-10-2007 20:40

От известно време насам използвам Инсенити за архиватор на Атонски бази. Доволен съм от него и като цяло функцията му за услуга (при инсталирането му под НТ базирани системи) е доста удобна. Стой си някъде в паметта и си върши работата добре. Чудесна е и функцията да може да копира архивите на допълнително място по файловата система. Не на последно място се намира и опцията за изпращане на архивите по интернет. С развитието на Атон-а и корекциите в движение на Атона се налага доста често да изпращаме бази данни на програмистите за да могат да "уловят" къде се зараждат нашите проблеми. С нарастването на всяка една база данни се увеличава и времето за трансфер (и възможността файла да не пристигне до получателя си). При условие, че все пак говорим за Уиндоус базирана складова система при огромна част от клиентите дадените собственици се възползват и от наличието на интернет поне на една работна станция в работната мрежа на програмата. Това като цяло позволява и архивирането и изпращането на бази към ФТП сървър. Аз лично предлагам следното:

Да може да се конфигурира на всеки клиент потребител и парола във централизиран фтп сървър, от който да могат програмистите по всяко едно време да си "разпънат" един архив от клиент и без проблеми да тестват и решават ситуации по-лесно.

П.С. За мойте клиенти такъв сървър се води компютърът ми в къщи. Доста добра работа ми върши.
Ако се хареса идеята може да се пусне като услуга за всеки един клиент. А кой няма нужда от още един backup на базата "някъде"?

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 31-10-2007 22:47

Преди всичко искам да благодаря за подкрепата :)

Идеята за централизирано FTP (нещо със стабилна интернет връзка и приличен хард диск) съм я подмятал от както работим с SHOP - да не се лъжем, база 100+ MB по мейл е неприятна процедура ... Да не говорим, че на въпросното FTP може да има "разархиватор", който да поддържа разпънато свежо копие на съответната база, което да е готово за работа и да е не по-старо от 24 часа :wink: :roll:

Колкото до самия архиватор - ето няколко идеи, за които лично аз съм се сетил, и които могат да бъдат реализирани :
1 Индивидуален, независим график за всяка база
2 Графикът да бъде седмичен
3 Неограничен брой FTP mirror-а, отново индивидуални за всяка база
4 Работа с по-малко временни файлове при машини с повече RAM (.*bk файлът, който ще се компресира да не се пише на хард-а,а да се създава и мачка в RAM-а)

Само т.4 не съм опитал понеже не при всички клиенти RAM е консуматив (за сега ...). Всякакви идеи за подобрения естествено са добре дошли и вероятно всичките, по 1 или друг начин ще съществуват и в Severina (Linux-базираната братовчедка на Insanity). Стига да има интерес - и за MAC ще мога да го портна, но там няма да има бира за първите трима с принoс :) 8)

Естествено, цялото това нещо е труд (не казвам много, просто труд), който докато Insanity се ползва само от мен и morphieus нямам намерение да насилвам от към време.
Наясно съм, че искането е безплатна опция на съвремието, но просто с цел да докажа умение съм готов да вложа този труд, при условие, че Insanity получи шанса да стане Arc3. Не държа по никой начин да запази името си, да има моето име някъде там, дори сорс-а давам на секундата, стига ми аз да си знам, че съм написал нещо, което се ползва и е добро.

Ако в тази тема се появят в няколко реда ясни и точни условия за този шанс, ще приема, че го получавам.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

morphieus
Мнения: 1346
Регистриран: 08-11-2004 16:57
Име: Слав Димитров
Местоположение: Ловеч
Контакти:

Мнение от morphieus » 02-11-2007 09:13

30 пъти темата е разглежданата, а само един отговор...

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Мнение от kondev » 02-11-2007 09:20

За съжаление този архиватор не се използваше другаде освен при вас. От вчера това вече започна да се променя. Пускаме го активно във Варна и в Пазарджик. Искам да поработи известно време реално и ще действаме натам.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 02-11-2007 16:54

kondev написа:За съжаление този архиватор не се използваше другаде освен при вас. От вчера това вече започна да се променя. Пускаме го активно във Варна и в Пазарджик. Искам да поработи известно време реално и ще действаме натам.

Благодаря, този ефект беше една от основните цели да "спамя" толкова много из форума.
Понеже обратната връзка е неземно важна, мога да добавя само, че приемам оплаквания, идеи, искания и .т.н. денонощно :
GSM : 0886 715 530
ICQ#: 281898008
skype: intelrullz
mail: intelrullz@data.bg, intelrullz@unrealsoft.net, intelrullz@gmail.com
irc: pentium4


ПС morphieus и kondev още не са казали каква бира пият:). А съм обещал на още 2ма души - големи сте трезвеници, колеги 8) :roll:
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Мнение от kondev » 02-11-2007 17:02

sapfir4 написа:...morphieus и kondev още не са казали каква бира пият:). А съм обещал на още 2ма души - големи сте трезвеници, колеги 8) :roll:
Ще почерпиш на някой банкет ;)

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 02-11-2007 17:57

kondev написа:
sapfir4 написа:...morphieus и kondev още не са казали каква бира пият:). А съм обещал на още 2ма души - големи сте трезвеници, колеги 8) :roll:
Ще почерпиш на някой банкет ;)
Има бира за morphieus + първите трима с принос, обещал съм :). Затова питам за предпочитания :wink:
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

rad
Мнения: 663
Регистриран: 12-11-2004 10:48
Име: инж. Рад Площаков
Местоположение: Варна, България
Контакти:

Включвайте се!

Мнение от rad » 02-11-2007 19:38

Иван наистина черпи!
:lol:
Дори и с година да забави, не забравя!
8)
Споделям личен опит!

detelin
Мнения: 766
Регистриран: 09-11-2004 19:52
Име: Детелин Илиев
Местоположение: Несебър
Контакти:

Мнение от detelin » 05-11-2007 22:44

Днес правих проби на програмата, много бавно стават архивите - 40 мин. за 340 мб база, възстановяването пък е още по-бавно, зависи от компютъра, моя в офиса е семпрон на 2600+ с 512 рам памет и почти през цялото време работи на 100% - разликата е 65 мб по-малко след разпъването, но времето е ужасно много - почти 2 часа отне архивирането и разпъването на архива

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 06-11-2007 14:56

detelin написа:Днес правих проби на програмата, много бавно стават архивите - 40 мин. за 340 мб база, възстановяването пък е още по-бавно, зависи от компютъра, моя в офиса е семпрон на 2600+ с 512 рам памет и почти през цялото време работи на 100% - разликата е 65 мб по-малко след разпъването, но времето е ужасно много - почти 2 часа отне архивирането и разпъването на архива

Бира N2 :) очкавам и от теб предпочитания.


LZMA е наистина бавничко и малко специфично за машината. Компресиращ режим 0 (от настройки) е значително по-бърз, но мисля, че ще даде по-слаби резултати от ZIP.
В момента тествам "on the fly" режим, при който изхода от gbak.exe да не стига до харда при LZMA компресия. Ако ми хареса и го стабилизирам - би следвало да забърза процедурата.
Самият ZIP обаче е неработеща опция при ръчните архиви от gbak.exe - днес ще се постарая да завърша 1-2 други подобрения и да пусна оправена версия.


Ето база за сравнение между LZMA(стандартни настройки) и ZIP (ниво 9) :
arhiv.zip
размер : 34244319 байта
време : 29 секунди
arhiv.lzma
размер : 21677725
време : 254 секунди

Тестът е проведен на Core 2 Duo T7200 с 2GB RAM и работещ BOINC клиент :). Тестваната база е 129536000 байта. Данните са за архив с nbackup.exe (ниво 0).
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Мнение от kondev » 06-11-2007 16:12

Според мен не е важен чак толкова размера, а най-вече времето за правене на архив.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 06-11-2007 19:52

Оставил съм съвместимост със ZIP за да има "за всеки цвят и всеки вкус" :).
По принцип ангажирането на базата е винаги еднакво като време (докато gbak.exe/nbackup.exe създаде файлът, който да бъде компресиран).
Друга идея на LZMA са случаите, в които трябва да се прати база някъде - тогава обикновено няколко минути повече в компресиране не са фатални, а в някой части на България всеки байт е ценен (живея в 1 от тях) :). За това е и опцията за прекомпресиране при Ъплоуд/мейл.

Крайната цел на инструмента е да стане завършено "швейцарско ножче" :) Може би дори ще проима Web interface, през който да може да се нареди изпращането на база някъде... с няколко кб трансфер и без изисквания към клиентската ОС :roll: :)
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

morphieus
Мнения: 1346
Регистриран: 08-11-2004 16:57
Име: Слав Димитров
Местоположение: Ловеч
Контакти:

Re: Firebird архиватор

Мнение от morphieus » 14-02-2008 10:36

Има ли това почва у нас?
Изображение

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Firebird архиватор

Мнение от stoar08 » 14-02-2008 19:25

За почва не знам (статистиката не радва много ...), но скоро ще използва доста по-пълноценно многоядрени системи и ще може да дефрагментира база автоматично (по график) :)
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Отговори