Трябва ли ни firebird архиватор за linux?

Отговори

Да го започвам ли?

Да
0
Няма гласове
Не
2
100%
 
Общо гласове: 2

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Трябва ли ни firebird архиватор за linux?

Мнение от stoar08 » 26-08-2007 21:34

Въпроса го задавам, понеже в http://unrealsoft.net/forum/viewtopic.php?t=1887 се появи питане дали могат да се архивират бази на !=windows машини, а nbackup не работи на отдалечени сървъри.
Мисля, че е достатъчно ясен :).

Преди да пусна темата проверих, че с основните необходими функции (създаване на нишки, таймери, вход/изход, стартиране на външно приложение) няма проблеми.
Процедурата няма да се случи толкова бързо, колкото под windows, но възнамерявам архиватора да бъде конзолен(ако ще се слага на сървъри няма да се усети съществена липса от интерфейса) и да препиша голяма част от insanity, което все пак дава шанс да го пусна сравнително скоро.

ПС Ако опростения конзолен вариант се окаже удачен, mono framework има и версия за windows ;)
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 25-10-2007 23:46

Първо малко offtopic - първите 3ма колеги, който допринесат за развитието на Severina/Insanity имат по 1 шише бира от мен като морален знак на благодарност :). Morphieus има преднина, затова неговата е безусловна, остават още 3ма :roll:

Е ... ако в статистиката имаше >1 глас, вероятно щях да я уважа ;)
Все пак - и да не ни трябва, "такова животно" ще се появи "тези дни".
http://intelrullz.data.bg/Severina.exe
Като за alpha 1 мисля, че може достатъчно - може да създава Gbak архиви и да ограничава размера им (няма компресия, ъплоуд по FTP, дори и подробен лог-файл). Естествено всички видове "няма" ще се превърнат в "има" (включително и nbackup архивите.

Досегашният ми "опит" вкарва известно количество съмнения, но ако някой все пак реши да пробва - ето мостра от конфигурационен файл (прави се разлика между малки и големи букви):
ConfigVersion=1
GbakBackupPath=/home/pentium4/Severina/gbak
GbakCommand=/opt/firebird/bin/gbak
GbakParams=-USER {0} -PASSWORD {1} -T -B -V -Z -G "{2}":"{3}" "{4}" -Y "{5}"
GbakInfo=sysdba|masterkey|127.0.0.1|/MyFiles/baza.fdb|alias|
BackupTime=01:00:00|-1|
BackupTime=00:12:00|-1|
BackupTime=00:12:30|-1|
BackupTime=00:13:00|-1|
BackupTime=00:13:30|-1|
BackupTime=23:35:00|-1|
BackupTime=23:35:20|-1|
BackupTime=23:35:40|-1|
GbakSizeLimit=1000
Severina се стартира от конзола със следния ред :
mono Severina.exe <config>
Ето и кое какво прави :
ConfigVersion=1 - Обезателно първи ред, статично е, ще се сменя с новите версии
GbakBackupPath=/home/pentium4/Severina/gbak - път до директорията, в която да се архивира
GbakCommand=/opt/firebird/bin/gbak - път до самата "команда" за изпълнение, това е подразбиращото се място за инсталация
GbakParams=-USER {0} -PASSWORD {1} -T -B -V -Z -G "{2}":"{3}" "{4}" -Y "{5}" - Това е видът на командата, която бихте изпълнили през конзолатата, а цифрите оказват местата съответно на:
0 - потребителско име
1 - парола
2 - хост
3 - база на хост-а
4 - изходният файл (Генерира се по време на изпълнение, но трябва да фигурира на съответното место)
5 - място на лог-файлът (Генерира се по време на изпълнение, но трябва да фигурира на съответното место)
GbakInfo=<потребител>|<парола>|<хост>|<база на хост-а>|<име на архивът, без път и раширение>| - съответните данни за архивът. Може да има >1 такива редове. Ако някой от тях е некоректен просто се игнорира
BackupTime=01:00:00|-1| - Точен час, за сега нивото е задължително -1. Иначе просто нищо не се случва. Такива редове също може да има в огромно количество, стига да са с валидни часове.
GbakSizeLimit=9 - максимален размер в MB на директорията

На края на файлът също трябва да има символ за край на ред.

Едвали някой ще се "юрне" да си инсталира mono .net и да пробва, но ако има такива - дръпнете си последната версия, и променяйте само кои бази да се архивират и кога:). Скоро ще има "културен" конфигуратор и ще бъде прилично дурако-устойчиво.


ПС Състезанието за Severina започва, когато я науча на nbackup архиви и компресия (в много близко бъдеще).
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 03-11-2007 21:43

Е, 2ма души ми звучи по-реално :)
По случай това, че съм стигнал до някъде :
http://store2.data.bg/intelrullz/Severina_beta1.zip

Новите редове в конфигурацията са :

NbackupBackupPath=/home/pentium4/Severina/nbackup - къде да се правят архивите
NbackupCommand=/opt/firebird/bin/nbackup - пътя до nbackup
NbackupParams=-USER {0} -PASSWORD {1} -B {2} {3} {4} - формата на параметрите като :
0 е местото за потребител
1 е местото за парола
2 е местото за ниво
3 е местото за името на базата
4 е местото за името на архива
В общия случай това не е необходимо да се променя

NbackupInfo=/MyFiles/baza.fdb|nbackup| - информация за архива(път до базата и име на архива)
LZMA=1 - включва LZMA компресия
NbackUpLvl0Limit=100 - лимит на директорията в MB
NbackUpLvl1Limit=100 - лимит на директорията в MB
NbackUpLvl2Limit=100 - лимит на директорията в MB
NbackUpLvl3Limit=100 - лимит на директорията в MB
NbackUpLvl4Limit=100 - лимит на директорията в MB
LocalUser=sysdba - потребител за локалния сървър
LocalPassword=masterkey - парола за локалния сървър

Понеже явно само аз си мисля, че народа скоро няма да започне да дава пари за windows - проекта се спира до проява на интерес. Продължава се "активното развитие" на Insanity 8)
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Отговори