BOINC

Отговори
Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

BOINC

Мнение от stoar08 » 29-06-2007 20:28

Какво е BOINC?
Това е нещо като компютурен клъстер с вероятно най-голямата изчислителна мощност на планетата.
Използва се от проекти, които се нуждаят от огромна изчислителна мощност. Всички имат някакъв вид графика и биха могли да се използват като скриин сейвър. Изчисленията са изцяло под контрол на потребителя, който може да каже колко процесорно време, памет и твърд диск да се използват. На настройка подлежи и времето, в което да работи клиента. Могат да се правят и отделни настройки за различните групи машини.
Проектите са на разнообразни теми (климат, космос, извънземни, физика, биология и т.н.) - който каквото го влече.
Повече информация може да се види на http://boinc.berkeley.edu/. Едвали всеки искри от излишно процесорно време, но може би някой чувства "вътрешна необходимост" да дари ресурс ...
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Мнение от kondev » 01-07-2007 12:41

Защо не!? Та компа ми седи по цяла нощ без работа. Удобен момент да си заработи всеки цент (от многото), който струва.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 01-07-2007 17:23

kondev написа:Защо не!? Та компа ми седи по цяла нощ без работа. Удобен момент да си заработи всеки цент (от многото), който струва.
Аз основно за това се зарибих :) Машината ми трябва денонощно, но през повечето време само спонсорира енергото, пък така ще спонсорирам и някой по-заслужил :wink:

И понеже съм сигурен, че не съм от тази планета :) - ето едно интервю за SETI@Home, което обяснява на прилично прост език как точно работи конкретния проект : http://intelrullz.data.bg/mp3/ek_interview_11_06.mp3

ПС Ако някъде се случим на еднакви проекти, би могло да си направим и отбор :)
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Потребителски аватар
mIRCata
Admin
Мнения: 1065
Регистриран: 15-11-2004 15:25
Име: инж. Мирослав Джоров
Местоположение: Тайна майна
Контакти:

Мнение от mIRCata » 02-07-2007 09:51

Само ,че се очертава скоро SETI да няма от къде да си взима данните за изчисленията - четох, че телескопа в Аресибо ще го затварят.
А пък и едно време бяха хванали ФБР-то, че с такива програми уж за благото изпозлваха домашни компютри да им вършат мръсната работа по разкодиране на интересуващи ги тях неща(хакваха защити, декодираха пароли и т.н)
Аз едно време бях се запалил по SETI, още преди BOINC - даже ми изпращяха и някакви картинки с поздравления за определен брой изчислени задачи.
Регистриран съм и в няколко от проектите на BOINC. Но вече не пускам SETI - едно време беше само той, но сега смятам ако пускам да се смята нещо, да е по проектите за лекарствата, или по някой от физичните експерименти, вместо да търся извънземните. (Защо да ги търся , те са сред нас :))) )

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 02-07-2007 10:36

Аз си търся роднините :). Колкото до телескопа - пича от интервюто разказва, че дори нови ще се отварят и ще се наблюдава и другата половина от небето :).
Аз лично търся пулсари(звезди), синтезирам протеини и моделирам климат :wink:
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

detelin
Мнения: 766
Регистриран: 09-11-2004 19:52
Име: Детелин Илиев
Местоположение: Несебър
Контакти:

Мнение от detelin » 02-07-2007 18:27

А може ли да се използва това като сървър за Атон?

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 02-07-2007 18:37

Това не е операционна система, а софтуер с отворен код, който цели да изгради "безплатен" изчислителен клъстер за нуждаещите се. Има готова инсталация за windows, linux също го има описан из google.
На сайте има и документация как да си направиш BOINC-базиран проект, но мисля, че скоро Aton няма да стигне такова ниво на системни изисквания :) (1 климатен модел, който в момента движа е около 2000 часа на core 2 duo 2 GHz :wink: ).
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

detelin
Мнения: 766
Регистриран: 09-11-2004 19:52
Име: Детелин Илиев
Местоположение: Несебър
Контакти:

Мнение от detelin » 02-07-2007 22:03

Пфу, никой не ме разбира... :cry:

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 03-07-2007 07:05

detelin написа:Пфу, никой не ме разбира... :cry:
:( може би ако опиташ да зададеш въпроса по-подробно ? :wink:
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

mitaka
Мнения: 239
Регистриран: 12-11-2004 18:10
Име: Димитър Щерев
Местоположение: Пловдив

Мнение от mitaka » 04-07-2007 13:24

Дидо Атона 8)
Изображение

Отговори