GA-7VTX vs Seagate Barracuda ATA IV

Дали ще е достатъчна толкова RAM за станция? Ех, този 132 колонен текстов режим! И още...
Отговори
Потребителски аватар
scooter_nick
Мнения: 272
Регистриран: 05-11-2004 16:11
Местоположение: Пазарджик
Контакти:

GA-7VTX vs Seagate Barracuda ATA IV

Мнение от scooter_nick » 15-07-2005 23:18

Много странен случай в моята практика. Имам един компютър с дънна платка Gigabyte GA-7VTX и HDD Seagate Barracuda ST340016A. Тази Barraucuda като я закача на същата дънна платка, BIOS я вижда ама не ще да буутне от нея. Същата Barracuda я закачам на друг компютър и буутва без проблем. На проблемната платка закачам други дискове (до момента 2 бр.) и двата буутват без проблем. До момента съм пробвал update на BIOS и zero fill на баракудата. Ако някой изскочи с адекватно обяснение на тази случка нека да си напише пощенския адрес и лично ще му изпратя кашонче Staropramen по пощата :twisted: Наздраве на всички хардуеристи :D
PS: Най-странното е, че тази баракуда е работила на същата дънна платка поне една година. Знам, че е от дънната платка, но все пак не мога да си обясня случката. Чакам някой по-опитен от мен да се изкаже по въпроса.
PS: Staropramen е страхотна бира! Дерзайте!

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 16-07-2005 12:01

Като абсолютен маниак мога да ти кажа да провериш една много често пренебрегвана настройка.Усетих проблема като инсталирах линукс.Освен приоритетите за зареждане, има и втора таблица из BIOS, за приоритета на самите твърди дискове.Ако твърдия диск не е преди "Bootаble AddIn Cards" не винаги работи.А при GB това е по default.Ако и от това не е проблема опиши в подробности(дава ли грешки и т.н.).Има ли дъното RAID(и ако "да" провери ли му настройките).Другите 2 диска дет си пробвал SATA ли бяха?Ако все още е съществено да се реши проблема пиши на intelrullz@data.bg, че не искам да занимавам фирмата с глупости:).Мисля, че мога да ти помогна.Мисля, че ако оправиш приоритета на зареждане на самите твърди дискове ще се оправи, но не съм сигурен.
btw 1 Ако е клокнато компютърчето - пробвай го на стандартни честоти.
2 ctrl+F1 - ако не си пробвал виж като влезнеш в BIOS и натиснеш ctrl+F1, дали няма да можеш сам да си помогнеш:).
И МНОГО важно - ако имаш flash usb или друго "removable" устройство НЕ го слагай по време на експериментите(BIOS си пренастройва приоритетите сам при всяка промяна която засече, което поне на мен ми затри 1 час да разбера:)).
Дано съм ти помогнал:).
Ако се оправи ще дам и логичното обяснение и адреса, че сега нямам време да го обясня(1 кашонче ще направи добра аперативка).Разчитам на коректност в това отношение:):):)

Потребителски аватар
scooter_nick
Мнения: 272
Регистриран: 05-11-2004 16:11
Местоположение: Пазарджик
Контакти:

Не помага

Мнение от scooter_nick » 16-07-2005 17:00

За съжаление, тези неща съм ги проверил, не помага. GA-7VTX няма RAID, SATA и приоритетите за които говориш (все пак това е вехта платка). В BIOS съм му казал да буутва от IDE-0. И се опитва - виждам индикатора за активност на диска да свети, докато ми изписва "Searching for boot record from IDE-0" - но като помисли около минута казва "not found". Пробвах с различни шини (40 и 80 жична), пробвах с джъмпер, без джъмпер. Закачил съм само диска без никакви други устройства на IDE-то.
Съмнявам се в дънната платка именно защото мъдри сума време докато започне да търси за системно устройство. Но защо тогава зарежда от други дискове?
Направи ми впечатление, че при включване на компютъра ми показва температура на процесора 40 градуса и само докато се ровя из BIOS вдига 60. Вентилатора си върви нормално. Така, като го гледах не е овърклокнат!? Може и термометъра да му се е сдухал. Процесора е Athlon 1333MHz.
Хайде де???

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 16-07-2005 23:55

Сигурен ли си за втората таблица с приоритети(не от къде , а кой HDD да е пръв, което не значи HDD-0 да ти е FIRST BOOT DEVICE) имал съм 3 PC-та дет не палят след инсталиране на линукс( включително и мойто).След като пипна hard disc boot priority или както е там почват да зареждат.Не съм обеден, че си ме разбрал.Ако обаче аз съм те разбрал ти пипаш FIRST BOOT DEVICE,SECOND BOOT DEVICE и THIRD BOOT DEVICE.Те имам чувството че са за пълнеж.При мен обаче пише Non system disc or disc error ...Интересното, е че и трите машини с този проблем бяха със Seagate дискове, 2 с дъно GB и 1 с MSI.
Дъното не е толкоз вехто.Вярно, че е от категорията"не пипам ако не ме стрелят":), но все пак ...Колкото до температурата - това е нормално, особено при AMD(то си е котлон, а BIOS не знам защо загрява яко процесорите).
Пробва ли CTRL+F1?Не ме кефеше колко опции има и питах GB за по-"тлъст" config и те ми казаха това ...води се advanced и обикновенно съдържа някои ценни функции(възможно е и менюто, за което говоря, ако го има).
Другите 2 диска, с които работи Seagate ли са?Кога и как се е появил проблемът?Имаш ли път към софия/боровец(да ми донесеш щайгата за 1 следобед веселие:))?
btw Колегата си пренаписа ръчно MBR, защото по-късно хванах значението на проклетата втора таблица.Бях на път и у нас да зануля баракудата, но в момент на отчаяние се оправих...ако желязото още е в теб могеш да кажеш кога си свободен и да се въоражиш с IRC ( дори и 5 минути там могат да се окажат доста ползотворни) - всеки проблем има решение:).Аз ще прегледам дали мога да си намеря снимки от BIOS-a на тая гадост и да ти кажа какво(поне според мен) можеш да бъзнеш там.В краен случай пробвай да качиш линукс...ако от него се зареди става по-розово:).

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 17-07-2005 00:25

Дължа извинение за недоверието ... изчетох опътването с дъното.Наистина ми няма любимото меню.Което означава, че могеш да си поиграеш с таймингите на паметта и да видиш дали АТА-та работи на колкото трябва херци(не всеки твърд диск има проблем с нестандартните честоти).Не знам дали си пробвал да инсталираш Win XP(той е нагъл и си пренаписва MBR без да пита и може да го оправи евентуално).Щом биос-а го разпознава правилно ...с кой инструмент си го разделил твърдия диск(fdisk/winXP).Пробвай да го закачиш някъде и да го помагериш с Partition Magic.За сега това се сещам.Ако ми дойдат гениални вдъхновения веднага ще ги споделя:).Преложението за IRC го повтарям(най-добра е връзката в реално време , а по GSM не ми е кеф да си говоря).С какво си сис-вал c:(98 startup disk/xp/др.), че тва е една много странна химия.Зануляването на баракудата пълно ли беше или по бързия метод(че хубавите работи стават бавно:))?Ако имаш време можеш да опиташ следното : качи win98,boot-ни се от CD и ръчно пусни autoexec.bat...не съм сигурен дали така може да се запали win98, но ако така стане ...лошо.Все пак ако кажеш какъв е бил повода за това странно явление ще мога да помогна най-много(щом оправих PC, на което windows се бъгва от седене изключен трябва и тва да мога да обърна:)).

Потребителски аватар
scooter_nick
Мнения: 272
Регистриран: 05-11-2004 16:11
Местоположение: Пазарджик
Контакти:

И това съм го пробвал

Мнение от scooter_nick » 17-07-2005 15:14

Ето отговорите на твоите въпроси:
- първо опитах създаване на партиции с fdisk, sys-ване с обикновена системна дискета с DOS 7.1 - не стана
- после опитах да инсталирам XP, като през инсталатора изтрих партициите и направих нови - след първия рестарт компютъра не зареди от твърдия диск, а тръгна пак да буутва от CD-to. Изключих му възможността да търси системен запис от другаде освен от твърдия диск и ми каза, че нямам системен запис там
- zero fill направих пълен (в това отношение съм много консервативен и предпочитам да загубя няколко, часа но да знам, че съм направил най-доброто). После със същата програмка (свалих я от сайта на Seagate, правена е специлно за такива неща), с която направих zero fill направих една партиция на целия диск и тази партиция направих системна със DOS 7.1
- дисковете с които опитвах и ми зарежда нормално са един дърт Quantum 2GB и един нов Excelstor 80GB - и с двата никакъв проблем
- на дънната платка има едни ключета с които се бъзикат разните там честоти, но в момента всичко е настроено по default, в BIOS също всичко ми е по default - трябва да работи така! Не може да си бъзикаш честотите с някакви луди настройки за пуснеш един тъп диск - що за дънна платка ще е това?!
Мисля, че си губим времето двамата с тебе. 90% процента съм сигурен, че проблема е в дънната платка, но не мога да го обясня. Винаги съм склонен да се съмнявам в себе си, така че съвети приемам всякакви, но за момента изредихме нещата, които съм опитвал преди да пусна темата тук.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 17-07-2005 15:34

Лошо .. направил си всичко като хората:).Но:
1 AMD е синоним на боклук
2 Питах те дали дисковете дет работят са Seagate, защото и 3-те пъти съм имал проблеми с такива.
Аз не споря, че проблема е с дъното, но според мен не е дефект а каприз.Не разбрах как точно е спрял да работи компютъра(пише, че е работил 1 година),а това е важно.Ако кажеш това може да ми дойде още 1 гениална идея и да приключа с непомагащите съвети(демек да се предам:)).Това, което описваш ми звучи адски познато.Както ти казах колегата пренаписа MBR, а аз лично му инсталирах 3 пъти XP и беше точно като при тебе.Той се оправи с 1 partition manager(не му разбрах името).Мисля, че беше този http://www.data.bg/f.php?fidq69364.
Ако имаш време и желание можеш да видиш с него какво се получава.В интернет някъде има шаблони за MBR.
И btw старите кучета в бранша мразят думата default.Ако знаеш точно какво правят ключетата ги настрой на точните работни параметри.

В случай, че ти е писнало да ти дам и мойто "логично" обяснение преди да затворим темата:).Един път омазан MBR се оправя само ръчно(казах ти за "default" , а за "auto" е същото положение).Според мен Microsoft не са вложили достатъчно старание в инструментите си(предвидени са да работят само при стандартни условия).Ако не ти се пише такваз щуротия пробвай да направиш "fdisk -mbr" или "fdisk /mbr".Не помня кое беше, но трие MBR на hdd-0(според мен и това не работи, но така пише в опътването:)).

rad
Мнения: 663
Регистриран: 12-11-2004 10:48
Име: инж. Рад Площаков
Местоположение: Варна, България
Контакти:

BOOT проблем - чичко Нортън, ако не - PQMAGIC

Мнение от rad » 18-07-2005 08:46

BOOT проблем - чичко Нортън, ако не - PQMAGIC се оправя най - добре!
Е, случвало се е и да се о...е, но процента при мен е приемлив - под 1%.
За Нортъна- можеш да опиташ и с ДОС версията - до FAT32 се оправя, стига ndd.exe да е след 92 година.
PQMAGIC - функцията CHECK ми е решавала сходен проблем, дето даже чичко Нортън не го усещаше.

Отговори