BIOS на Compaq Deskpro 2000, 4000

Дали ще е достатъчна толкова RAM за станция? Ех, този 132 колонен текстов режим! И още...
Отговори
Потребителски аватар
scooter_nick
Мнения: 272
Регистриран: 05-11-2004 16:11
Местоположение: Пазарджик
Контакти:

BIOS на Compaq Deskpro 2000, 4000

Мнение от scooter_nick » 09-07-2005 00:00

Compaq Deskpro са широко разпространени щайги сред компютрите втора ръка. Нямам други възражения към тях, освен че заспиват ако не работиш 20 минути, а не мога да влезна в BIOS-a за да изключа тази опция. Всъщност не съм сигурен дали изобщо може да се човърка в BIOS-а на тези машинки. Пробвал съм и с update на BIOS, пак не дава. Знае ли някой цяр за тази болка?

rad
Мнения: 663
Регистриран: 12-11-2004 10:48
Име: инж. Рад Площаков
Местоположение: Варна, България
Контакти:

Не може да не може да се изключи

Мнение от rad » 09-07-2005 12:47

Compaq-ците, както и повечето "фирмени" компютри са си бамбашка - биоса не им е записан само на един(два) чипа на дъното. На дъното имат само ограничен набор от функции - колкото да позне като му включиш или изключиш някъкъв компонент(диск, флопи, памет и т. н.). Основната част от тестващите, диагностичните и настройващи (доколкото изобщо допускат настройка) програми се намират фабрично на една малка(5-6 МВ) системна партиция на твърдия диск, наречена Diagnostic partition. За съжаление, компютрите които използуваме ние са минали през "изтриване", което обикновенно унищожава и тази партиция.
Небезизвесното съобщение <F10=Setup>, появяващо се при включване на Compaq машина, е еквивалент на <Del> клавиша (при "нормални" компютри), който води до стартиране и на разширения сетъп от твърдия диск.
Всичките тия приказки до тук бяха, за да кажа, че не може в разширения сетъп да няма изключване на Power management-a.
:roll:Веско, кажи нещо по темата, че ти май най-скоро си се "ровил" там.:wink:
Ако Ви е интересно, после ще опиша как да си възстановите системната партиция.
:roll:
Последна промяна от rad на 14-07-2005 07:31, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
mIRCata
Admin
Мнения: 1065
Регистриран: 15-11-2004 15:25
Име: инж. Мирослав Джоров
Местоположение: Тайна майна
Контакти:

Мнение от mIRCata » 09-07-2005 13:09

за состъпа до BIOS / или поне повечето настройки ти трябват 1(или май бяха 2) дискети с някакви системни програми. Веднъж преди време ми се наложи да бъзикам BIOS на такъв комп и бяа порових из нета докато намеря да си сваля софтуера който да ми направи системните дискети.
Ще потърся и ако намеря нещо ще го постна тук.
Edit:
Виш нещо от тук дали ще ти помогне
http://h18000.www1.hp.com/support/files/wsdsfr.html
http://h18000.www1.hp.com/support/files/support.html

Потребителски аватар
scooter_nick
Мнения: 272
Регистриран: 05-11-2004 16:11
Местоположение: Пазарджик
Контакти:

Благодаря

Мнение от scooter_nick » 09-07-2005 23:02

Браво на вас момчета. Сега ще разгледам линковете. Това за системната партиция не го бях подозирал изобщо. Рад, повече от интересно е :!: Очаквам с нетърпение подробностите :D

rad
Мнения: 663
Регистриран: 12-11-2004 10:48
Име: инж. Рад Площаков
Местоположение: Варна, България
Контакти:

Compaq Setup&BIOS

Мнение от rad » 11-07-2005 09:26

Линковете на mIRCata са към точно такива софтуери, но тук са и с обяснения - за кои модели, какво точно и как:

http://h18007.www1.hp.com/support/files ... d/263.html

Наколко терминологични пояснения:

= "SoftPaq"- набор от програмни ъпдейти, включващи както програмите за които говорим тук, така и/или понякога последни версии на драйвери. Обикновенно това са ехе-та, които те карат да слагаш последователно -1,2,3.. дискети и ти казват какво да пишеш на тях, та да не се объркаш, когато започнеш инсталацията.
= "ROMPaq" - flashable ROM image - ъдейти на типичната част от биоса - тази, която е на чип. Презаписа на BIOS-a (Flash-ването) е много улеснено - с направената от ROMPaq дискета във флопито се рестартира компютъра и ..."само храниш кучето и не пипаш нищо", докато не каже, че иска рестарт без дискетата.
= ако имаш съмнения, дали тази версия ти върши работа- в сайта на Compaq(нали ги купиха HP) http://www.hp.com/country/us/en/support.html
си пишеш конкретния модел на "шайгата" и "step by step" си намираш всичко за нея

Тук е обяснено по-подробно за "SoftPaq" и "ROMPaq" :
http://h18000.www1.hp.com/support/files/support.html

Да се върнем по същество - от този "SoftPaq" -SP8126.ехе
http://h18007.www1.hp.com/support/files ... d/263.html
генерират се три дискети:
Computer Setup 1 of 2
Computer Setup 2 of 2
PC Diagnostics

При рестартиране на "щайгата" с набутана PC Diagnostics се влиза в Сетъп меню, от което можеш да си "сетнеш" компютъра, да си обновиш диагностичната партиция, да си направиш диагностика и дори да си създадеш диагностична партиция{ако диска ти е "празен", или си се сетил да поосвободиш малко място за партицийка(5-6МВ) в началото му(с pqmagic например) }. Tези действия са съпроводени с едно непрекъснато искане на една от трите дискети, затова е хубаво да си си ги надписал(то ако му дадеш грешна си казва, ама е малко бавничък и изнервящ процеса, пък и някаква "щайга" да ти дава акъл) :lol:

Да не пропусна да отбележа, че е такава организацията при всички модели на Compaq (които съм виждал), от 386 нагоре -РС, Сървъри, преносими.
Така, че Ъпдейтвайте :!:
Последна промяна от rad на 14-07-2005 07:37, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 12-07-2005 09:52

Аз искам само да кажа, че тази системна партиция, не ми се е налагала при pentium 2(опследната щайга, която нямаше магийка с F10 беше на 200MHz)и искам да ви питам за какви машини говорите:).А колкото до подробността на настройките - ще пробвам с някой от инструментите,защото ме съмнява BIOS да е толкоз беден, колкото е:).За сега, обаче, не съм срещал нерешими проблеми и с това което разполагат стандартно машините (въпреки, че е около 5 опции:)).

rad
Мнения: 663
Регистриран: 12-11-2004 10:48
Име: инж. Рад Площаков
Местоположение: Варна, България
Контакти:

Говорим за всички Intel и AMD базирани модели на Compaq

Мнение от rad » 14-07-2005 08:04

Говорим за всички Intel и AMD базирани модели на Compaq

Две уточнения:

=С течение на годините (обновяването на моделите от I386 към РIV), Compaq всеповече разширяваха функционалността на вградения на чипа BIOS. T.e. всеповече от най-необходимите настройки се правят от вградения BIOS.

=Конкретен пример по темата -
заспиват ако не работиш 20 минути
- не съм виждал конкретния комп, но съм сигурен, че от инсталирания на диагностичната партиция софтуер можеш да му настроиш след колко време да гаси диска, системата, или пък изобщо да му забраниш да се гаси.

Taka, че не е задължително да има дигностична партиция, но не е лошо да се знае че има такава възможност. Друго мого ценно свойство е че има много мощнa самодиагностика. Няма да обяснявам колко ценно нещо е тя, в случай на нестабилна работа на компютъра.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 17-07-2005 00:31

Compaq имат AMD-базирани системи????????От както имам PC(около 5-6 години) не съм виждал марково PC с AMD(независимо каква марка)...такова просто няма:)за самодиагностиката съм съгласен - пести много време и нерви при качествените машини, които знаят какво не им е наред(compaq например).
За заспиването е така - Compaq имат Energy Saver опция, която като всички подобни създава само главоболие в името на лев-два по-малко ток на месец(ако има и толкова даже), и която ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се изключва като си вземеш компютъра:).

rad
Мнения: 663
Регистриран: 12-11-2004 10:48
Име: инж. Рад Площаков
Местоположение: Варна, България
Контакти:

(Intel $ AMD)+Compaq

Мнение от rad » 18-07-2005 08:16

Написах:
Говорим за всички Intel и AMD базирани модели на Compaq
защото не ми се изпрояваха десктоп, ноутбук, сървър ... конфигурациии, кото съм виждал, че работят по този начин. Нямам опит с работните им станции, но можеби и там подхода е същия.
Наистина не съм виждал Compaq with AMD Procesor - на живо, което не значи че "нема таково животно". Серията Compaq Presario - десктопи и лаптопи са можеби отговор на спора - Intel или AMD - щом са се произвеждали с AMD процесори и под марката Compaq- значи вършат работа.
Да привършваме- подхода - "Това не съм го виждал, значи го няма" - е много полезен за повдигане на собсвенното самочувствие, без което работа не се върши, но понякога може да изиграе много лоша шега при решаване на нестандартни проблеми. Важното е нещата да се дискутират (както и правим) и решението все ще "изскокне" от някъде.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 18-07-2005 19:53

Знам, че не може да знаеш всичко.Просто ми беше интересно, тъй като маркова "щайга" с AMD видях за сефте преди 2-3 месеца(някакъв лаптоп), а в многобройните оферти за втора ръка PC никога не са присъствали AMD..Иначе съм напълно съгласен , че надписа Compaq гарантира надежност независимо от съдържанието.А поне аз върша работа по 1 начин - марков бик, здраво хванат за рогата(с по-малко нововъведения):).Обикновенно бягам от нестандартните решения, а когато се налагат им отделям необходимото време за тест в "лабораторни" условия.

rad
Мнения: 663
Регистриран: 12-11-2004 10:48
Име: инж. Рад Площаков
Местоположение: Варна, България
Контакти:

Железен подход

Мнение от rad » 19-07-2005 08:02

Поздравления! :wink:

Отговори