Родния инат и новите технологии ...

Дали ще е достатъчна толкова RAM за станция? Ех, този 132 колонен текстов режим! И още...
Отговори
Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Родния инат и новите технологии ...

Мнение от stoar08 » 15-04-2011 19:07

Преди 3 седмици си поръчах от ebay 2 мрежови карти (за мен и колегата) Intel 5100N, които стигнаха до моя офис срещу 23$ - до тук добре, практически без пари са.
Първо пускане - "found new hardware", "the device cannot start(code 10)" :). Под linux такъв проблем няма и нещата си вървят според очакванията.
Отне ми 10-15 комплекта драйвери да видя надписа в обявата "НЯМА ДА РАБОТИ НА НЕ-HP". И тук започва приключението - не знам за вас, но аз 5-10 минути след този момент открих, че всъщност биосите се заключват за работа с чужди мрежови карти. Официалното становище (поне на IBM) е, че минават през сертифициране за всеки комплект карта/антена и са длъжни да ограничават потребителите. При IBM/HP директно се дава грешка и лаптопа отказва да зареди (HP са го въвели по-късно и има хора, чиито мрежови карти са отказали след Update на BIOS). При Dell (очевидно) положението е по-грозно и просто отказва да я стартира, но самия лаптоп си работи без видими проблеми.

Как се лекува?
При IBM има бързо и лесно решение - изолира се pin 20 и мрежовата карта се слага в слота за WWAN. Да, не работи лампичката, но това е единствения косур за масовия потребител. Не-масовия би могъл да усети невъзможността да си сложи WWAN modem :)

От тук нататък има 2 универсални метода :
1. BIOS "Hack" - покрай SLIC лицензите, които Microsoft ползва още от XP времената, повечето основни BIOS-и са разучени и подлежат на редактиране - при HP/IBM може да се редактира списъка или да се изключи проверката. Метода е мааалко рискован, но има инструменти за целта, а повечето лаптопи могат да се възстановяват след дефектен BIOS.
При Dell, обаче, този номер не върви - гадинките ползват компресирани BIOS-и, за които поне аз не намерих кадърен универсален (де)компресор. Има как да се набие SLIC, но инструментите са само за това - няма като при другите фирми начини да отключиш AHCI/RAID/кафеварка ...

2. WiFi Rebranding. Най-общо казано - "Лъки, ти си геврек!". Пренаписва се dev_id,ven_id,subsys_id в самата мрежова карта и евентуално се пипа нежно драйвера (за да инсталирате правилния драйвер, въпреки новите номера).
Тук положението има предимства - работи и върху Dell :lol: . От друга страна е малко по-специфично.
За broadcom си има firmware cutter.
За atheros и по-старите intel си има ethtool.
За новите intel има iwleeprom.
Уловката е, че като объркате това - няма връщане и се снимате с мрежовата си карта (тук няма bios recovery). Ако пък не пипнете драйвера рискувате да липсват екстри, които другия чип няма (в моя случай - максимална скорост 130mbit, вместо 300).


Както и да е - за intel 5000 и по-нови, процедурата е отработена и отнема около 3 минути с boot-ването на linux. Преди тях има едни 3-4 дни google, които както обикновено завършват с точно 3 операции от по 1 ред за постигане на реален резултат :D

Ако се намери някой с ентусиазма (и необходимото време ...) - би ми било интересно да посръчкам и другите възможности.
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Re: Родния инат и новите технологии ...

Мнение от kondev » 16-04-2011 14:58

Много точно подбра думата "инат" :)

Отличен резултат! :clap:

Съвсем скоро очаквам колегата Тосков да покаже резултата и от своя инат относно Novell 4 & HDD SATA.
Преструвай се на умен - мълчи по-често!

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Re: Родния инат и новите технологии ...

Мнение от stoar08 » 16-04-2011 20:29

kondev написа: Съвсем скоро очаквам колегата Тосков да покаже резултата и от своя инат относно Novell 4 & HDD SATA.
Ако е Seagate - да не си губи времето, новите баракуди забиват при разделяне. Ако не - хотел "Ледени Ангели" успешно си работи 2-3 години на 120 GB SATA с дъно Intel и P4 @ 2.4 GHz (който в момента лови прах в някой ъгъл, но Novell-а нямаше проблеми).

А по мрежовата карта забравих да вметна - за под Linux Intel пише специален firmware, който се зарежда "топло" след ядрото. Предполагам, че това е причината нещата да работят (на машините, които успяват да заредят kernel де ...)
Моля ви, като прочетете тема пишете по едно мнение да не ви търся по icq/телефон после ...

Отговори